Spektakl o wojnie i… miłości ponad wszystko

Dodano 21 marca 2019
Spektakl o wojnie i… miłości ponad wszystko

,,Odpowiedni kształt nosa i oczu, właściwy obwód głowy – oto przepustki do lepszego świata. Dzięki nim polskie dzieci podczas II wojny światowej trafiały do niemieckich rodzin. Jak mali Polacy poradzili sobie z koniecznością powrotu do ojczyzny po wojnie? Teatr Nowy zaprasza na przełamujący wszelkie stereotypy spektakl o wojnie i… miłości ponad wszystko."

Dnia 13 marca 2019 r. klasa 1f oraz 2f wraz z opiekunami prof. Moniką Kułakowską, prof. Agnieszką Podgórską i prof. Januszem Grupińskim wybrały się do Teatru Nowego w Poznaniu w celu obejrzenia spektaklu pt. "Obwód głowy”. Przedstawienie zrealizowano na podstawie reportażu Włodzimierza Nowaka  z wykorzystaniem fragmentów książki ,,Szkoła Janczarów. Listy do niemieckiego przyjaciela Alojzego Twardeckiego" oraz materiałów prasowych i archiwalnych.

Całość opierała się na historii polskich dzieci trafiających do niemieckich rodzin, poprzez dobieranie właściwego obwodu głowy czy odpowiedniego kształtu nosa i oczu. Owa sztuka wzbudziła wiele emocji oraz na pewno chwyciła widza za serce, gdyż historia opowiadała o przerażających czasach, o okrucieństwie i cierpieniu, w którym zauważyć było można także cień pozytywnych emocji i zdarzeń. Obydwie klasy były bardzo zaskoczone, że życie potrafi pisać takie scenariusze, jakie zostały przedstawione w sztuce.

Wycieczka miała cele zarówno dydaktyczne jak i integracyjne, gdyż podróż wzbogacona została o posiłek w słynnym McDonaldzie. Uczniowie wrócili mądrzejsi o przydatną wiedzę i bogatsi w odczucia na temat spektaklu opartego na wydarzeniach historycznych oraz osobistych przeżyciach przedstawionych osób.

Martyna Tylczyńska, IF

Amelia Popovich, IF