« powrót 07 grudnia 2018

LITERACKI PRZYSMAK – PROJEKT „PRZEDWIOŚNIE”

Niedawno obchodziliśmy uroczyście setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie klasy 3d wraz z polonistką panią prof. Agnieszką Podgórską uczestniczyli w projekcie „Przedwiośnie” realizowanym w MBP w Kościanie

Niedawno obchodziliśmy uroczyście setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji  uczniowie klasy 3d wraz z polonistką panią prof. Agnieszką Podgórską uczestniczyli w projekcie „Przedwiośnie” realizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Tomaszewskiego  w Kościanie w ramach lekcji języka polskiego. Była to już kolejna forma naszej  współpracy  z Biblioteką.  We wrześniu wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”. Wysłuchaliśmy też wykładu pani dr Emanueli Tatarkiewicz pt. „Nowe odczytanie „Przedwiośnia”,  zapoznaliśmy się   z rolą studentów podczas  zajęć poprowadzonych przez panią doktor.

W andrzejkowe popołudnie, czyli 30 listopada w piątek przyszedł czas na Nawłoć. W projekcie brali udział także: pani Natalia Danielczyk - wicedyrektor naszego Liceum, pani Karina Jankowska - dziennikarz „Gazety Kościańskiej”, panie bibliotekarki pracujące w Miejskiej Bibliotece. Spotkanie miało na celu przybliżyć maturzystom motywy literackie, jakimi są stół oraz uczta. Rozmawialiśmy także na temat dworku w Nawłoci, porównując go z dworkiem w Soplicowie czy Bolimowie.  Lekcja biblioteczna przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy chętnie zabierali głos w dyskusjach  bądź skrupulatnie  poszukiwali  potrzebnych  materiałów do  realizacji zadań.                                                       

Pięciu chętnych uczniów z  naszej klasy miało okazję wziąć udział - pod kierunkiem pań  Barbary Leśniak i Magdaleny Bartkowiak - w nakręceniu odcinka do cyklu „Literackie przysmaki”. Jest to seria filmików kulinarnych, w których przepisy są inspirowane daniami z różnych książek. Tym razem była to kawa z „Przedwiośnia”, którą cała klasa oraz goście mieli okazję skosztować przy wspólnym stole. 

Wszyscy uczestnicy spotkania mieli szansę się przedstawić, a młodzież  podzieliła  się swoimi dalszymi planami dotyczącymi  przyszłej kariery zawodowej po ukończeniu naszego Liceum. Uczniowie  mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących zawodów, takich jak: bibliotekarz, dziennikarz, nauczyciel.

Uważamy, że lekcja spędzona w tak miłym gronie na długo pozostanie wszystkim  w pamięci, a zdobyta wiedza zostanie wykorzystana i pomoże osiągnąć nam wysokie wyniki na egzaminie maturalnym z języka polskiego.

W imieniu uczniów klasy 3d chcielibyśmy podziękować pani prof. Agnieszce Podgórskiej  za możliwość humanistycznego rozwoju, a także pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie, bez których takie spotkania i projekty nie byłyby możliwe.

Kasper Matuszczak, kl.3d

Anna Piętkowska, kl. 3d

Wiktoria Szczepska, kl.3d

ARTYKUŁ NA STRONIE MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. A. TOMASZEWSIEGO W KOŚCIANIE

« powrót Drukuj

Czytaj również:

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga
Aleja Kościuszki 3, 64-000 Kościan
telefon i faks: +48 65 512 04 04
realizacja:Studio Fabryka