ŻEGNAJCIE WAKACJE, WITAJ SZKOŁO!

Dodano 05 września 2022
ŻEGNAJCIE WAKACJE, WITAJ SZKOŁO!

Od złożenia kwiatów, pod tablicą upamiętniającą poległych w tej wojnie profesorów naszego liceum, rozpoczęła się dzisiejsza inauguracja roku szkolnego 2022/2023.

„A New School for a New World” – to motto wystąpienia pani dyrektor Małgorzaty Andersz, która wyjaśniła, dlaczego szkoła z tak długą tradycją (w 2023 roku obchodzimy 100. rocznicę pierwszej matury) i wieloma sukcesami powinna stać się „nowa” -  „Pamiętajmy, że łódź musi dostosować się do wód, po których płynie”. Globalne problemy Europy i świata dowodzą, że nic nie jest dane raz na zawsze, musimy także stawić czoła zmianom klimatycznym, bo przecież ziemia to nasze dziedzictwo.

Pani Dyrektor zwróciła się z przesłaniem do uczniów wszystkich czterech roczników, wszystkim życzyła umysłu otwartego na to, co nowe. „Na szczycie zawsze znajdzie się miejsce” – cytatem z Daniela Webstera zachęcała uczniów do intensywnej pracy, a nauczycieli przypomnieniem, że przecież sukcesy uczniów to zwieńczenie ich ogromnego trudu.  Obecny na uroczystości wiceburmistrz miasta Kościana pan Przemysław Korbik z dumą wyznał, że też jest absolwentem naszego liceum. Życząc uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym, przypomniał słowa, które usłyszał od jednego z profesorów: „szczęście sprzyja lepiej przygotowanym” . Drodzy Uczniowie, na samo szczęście nie ma co liczyć, trzeba się uczyć!

Przyszedł czas na wykład inauguracyjny, co już od wielu lat jest tradycją. Intrygujący temat „Niesporczaki – kosmiczne zwierzęta, które możemy spotkać w ogródku” został zaprezentowany przez profesora doktora habilitowanego Łukasza Kaczmarka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kto wiedział, że te mierzone w mikrometrach organizmy mogą przeżyć w ekstremalnych warunkach, od tropiku po Antarktydę, a także w kosmosie? Mogą też być poddane hibernacji, po czym na nowo ożyć: bez wody ok. 30 lat, zamrożenie w ciekłym azocie też im nie szkodzi. Potrafią też usuwać uszkodzenia DNA, ale mechanizmy odpowiedzialne za niestarzenie się nie są do końca poznane. Do czego może przydać się wiedza o niesporczakach? Naukowcy pracują nad wykorzystaniem w przyszłości mechanizmów do naprawy DNA lub do wyprodukowania suchych szczepionek. Już dziś wiadomo, że niesporczaki potrafiłyby przetrwać na Marsie, zatem wiedza o zdolności do hibernacji mogłaby być przydatna w eksploracji kosmosu. Brzmi jak science fiction? No cóż, na całym świecie jest ok. 120 naukowców, którzy zajmują się tymi organizmami, a w Polsce aż 10, więc może za chwilę coś, co dziś wydaje się nieprawdopodobne wkrótce „stanie się ciałem”. Wykład, który na pierwszy rzut oka związany jest z dość niszową dziedziną biologii, okazał się frapujący i zmuszający do refleksji, a to dzięki wspaniałym umiejętnościom wykładowcy.

Na koniec pani wicedyrektor Marta Bosy ogłosiła wyniki ubiegłorocznej edycji „Ligi klas”: drugie miejsce ex aequo zajęły dwie klasy – 4a1 i 2c, nagrodą za zajęcie drugiego miejsca jest wyjście klas do pizzerii. Pierwsze miejsce na podium zajęła klasa 2a, która pojedzie w nagrodę do Term Maltańskich. Gratulacje dla tych klas!

Drodzy Uczniowie! Życzymy Wam samych sukcesów w tym nowym roku szkolnym, ale pamiętajcie, że sukces odnoszą ludzie, którzy wiedzą, że wciąż mogą się czegoś nauczyć.

Urszula Iwaszczuk

Czytaj także

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024
OKWB - etap diecezjalny