Wycieczka klasy IIb

Dodano 21 czerwca 2018
Wycieczka klasy IIb

Pierwszego dnia po wczesnej pobudce wyjechaliśmy w kierunku południowym w celu zwiedzenia Pragi. Po drodze zatrzymaliśmy się w Szklarskiej Porębie, gdzie czekała na nas pani Jadwiga Kamińska – nasza zagraniczna przewodniczka. Po niedługim postoju wróciliśmy na trasę. W stolicy Czech byliśmy ok. godziny 11. Zwiedzanie rozpoczęliśmy skromnie (lecz nie mniej fascynująco) od Muzeum Miniatur, po czym przeszliśmy już do właściwego poznawania miasta. Zwiedziliśmy m.in. katedrę i zamek, most Karola i Rynek Starego Miasta. Zakupiliśmy również pamiątki. Jeszcze o godzinie 19. tego samego dnia byliśmy już w domu wypoczynkowym „Pod Wyciągiem”, gdzie mieliśmy spędzić kolejne trzy noce.

Następne dwa dni spędziliśmy na Dolnym Śląsku. We wtorek czekała na nas odrobina rekreacji na bardzo świeżym górskim powietrzu. Z pomocą znakomitej pogody zdobyliśmy Stóg Izerski, po czym nie owijaliśmy w bawełnę i rozpoczęliśmy krótkie zwiedzanie samego Świeradowa (np. Pijalnię Wód Mineralnych). Po obiadokolacji grupa uczniów ponownie przeszła się na spacer świeradowskimi chodnikami. Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Czocha w Leśnej wraz z przewodnikiem zamkowym, po czym poszliśmy zobaczyć zaporę na Jeziorze Leśniańskim. Tuż po kolacji rozpoczęliśmy klasowe grillowanie. Warto wspomnieć, że te dwa dni były przepełnione aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu i rekreacją, co pozwoliło nam odsapnąć nieco od przepychu kulturowego w Pradze i przygotować się na wyjątkowe doznania artystyczne w Dreźnie.

Czwartego dnia po wczesnym śniadaniu o godz. 7:15 wyjechaliśmy w stronę Niemiec. Na krótkim postoju w Zgorzelcu dołączyła do nas przewodniczka – pani Jadwiga. Zwiedzaliśmy głównie galerie kompleksu pałacowego Zwinger m.in. Galerię Mistrzów Dawnych, Galerię Porcelany i oczywiście Galerię Matematyczno – Fizyczną. Z Drezna wyjechaliśmy ok. godziny 17:00, dzięki czemu byliśmy w Kościanie jeszcze przed 23:00.

Ta 4-dniowa wycieczka była gwarancją wielu dobrze spędzonych klasowo chwil, wielu fotografii oraz wielu doznań na tle kulturowym, rekreacyjnym, artystycznym, wypoczynkowym, a nawet intelektualnym. I w tym miejscu należałoby podziękować panu prof. Robertowi Padurkowi za organizację wycieczki oraz aktywny udział w jej przebiegu, ponieważ czekało na niej na nas wiele (czasami nawet niebezpiecznych) niespodzianek. Chociaż największym zaskoczeniem i tak był powrót do szkolnej rutyny już następnego dnia…

Adam Urbański

Zdjęcia: prof. Robert Padurek