W poniedziałek, 3 czerwca, o godzinie 6.30 zgodnie z planem klasy 2d i 2e wyruszyły na wycieczkę do Skalnego Miasta, gdzie przekroczyły granicę polsko-czeską.
Na miejscu byliśmy o godzinie 12.00. W skalnym mieście widzieliśmy wiele fascynujących wytworów natury: mały i duży wodospad, głowę lwa, Madonnę i wiele innych skał. Spacer po Skalnym Mieście urozmaiciło nam przepłynięcie po jeziorze, wtedy dowiedzieliśmy się o historii i pochodzeniu geograficznym jeziora. Przechodziliśmy wąskimi przejściami, co dodawało uroku całej wędrówce. Pan przewodnik podczas podróży do Skalnego Miasta opowiadał nam o historii przygranicznych miasteczek: Kudowie i Dusznikach.
Widzieliśmy ruiny tzw. ,, Linii Beneša" wybudowanej w latach 1935-1938, na podobieństwo Francuskiej ,,Linii Maginota". W hotelu o nazwie ,,Willa Fortuna" otrzymaliśmy zakwaterowanie i obiadokolację. Wieczorem wybraliśmy się na spacer, podczas którego widzieliśmy Muzeum Chopina i uzdrowisko i pijalnię wód.
Następnego dnia, szczęśliwi po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę do stolicy Republiki Czeskiej, Pragi. Podczas drogi dużo dowiedzieliśmy się o historii i kulturze czeskich miast. W Pradze zwiedzaliśmy kultowe zabytki. Przy okazji spotkaliśmy inne wycieczki naszych ,,Kolbergowiczów". Widzieliśmy pomnik kultowego rycerza, Jana Žižki, który jest wzorem rycerza w Czechach, podobnie jak u nas Zawisza Czarny. Praga jest przepięknym miastem z bardzo długą historią, kształtowaną przez wydarzenia polityczne: panowanie króla Władysława II Jagiellończyka i Ludwika II Jagiellończyka oraz późniejsze panowanie dynastii Habsburgów na ziemiach Królestwa Czeskiego.
Ostatniego dnia naszej wycieczki wyruszyliśmy do Kaplicy Czaszek. Konstrukcja tej kaplicy jest niesamowita, sufit i ściany zbudowane są z ludzkich czaszek. Dowiedzieliśmy się jak po kształcie oczodołów określić do jakiej płci należała czaszka. Użyto bardzo wielu kości, aby zbudować tę kaplicę.
Później po półgodzinnej jeździe ruszyliśmy na Szczeliniec. Na Szczelińcu mogliśmy podziwiać panoramę ziem polskich oraz czeskich. Mieliśmy widok z różnych tarasów widokowych i różne perspektywy na Sudety. Przewodnik pokazał nam miejsce, gdzie Sudety dzielą się na wschodnie, zachodnie i środkowe. Przechodziliśmy przez kuchnię Diabła, Piekło i Niebo, które były połączone przez bardzo wąskie przejścia skalne.
Wyjazd był bardzo udany i twórczy, dużo dowiedzieliśmy się o historii ziemi kłodzkiej oraz całego Śląska.
Naszymi opiekunami były p. Bączkowska-Gapik, p. Łowicka oraz p. Czudowska.
Jędrzej Mroziński 2e