Udaliśmy się do Fortu VII

Dodano 15 grudnia 2023
Udaliśmy się do Fortu VII

Dnia 30 listopada uczniowie klasy 4d udali się na wycieczkę historyczną pod opieką Pani Profesor Joanny Głowackiej - Wieczorek oraz Pana Profesora Janusza Grupińskiego. O godzinie 8:00 wyruszyliśmy z Kościana do Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, gdzie zostaliśmy oprowadzeni przez przewodnika, który opowiedział nam o historii obozu karno - śledczego, który powstał w 1943 roku. Więzienie Policji Bezpieczeństwa było przejściowym miejscem odosobnienia, do którego kierowano osoby oskarżane przez Niemców o działalność konspiracyjną.

Następnie udaliśmy się do Fortu VII, gdzie niska temperatura sprawiła, że mogliśmy wyobrazić sobie, z jakimi warunkami musieli mierzyć się ludzie, którzy trafiali tam od października 1939 roku. Przewodnik szczegółowo opowiedział nam o torturach i cierpieniach, jakie przeżywali Polacy w tamtym czasie. Następnie udaliśmy się do Jarogniewic, gdzie najeźdźcy hitlerowcy w 1940 roku zamordowali ponad 700 pacjentów zakładu psychiatrycznego w Kościanie.

Cały wyjazd dostarczył nam wiele interesującej wiedzy. Dziękujemy opiekunom za wycieczkę i nowe, wspólne doświadczenia.

Nicola Piotrowicz

Szymon Bosy