« powrót 20 kwietnia 2021

Tydzień dla serca

Od 18 do 24 kwietnia obchodzimy Tydzień dla Serca.

Od 18 do 24 kwietnia obchodzimy Tydzień dla Serca. Głównym celem obchodów tego tygodnia jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niosą choroby serca i układu krążenia, a także zwrócenie uwagi, jak ważne dla serca są dwa czynniki: zdrowa dieta i zdrowy styl życia.

W naszym kraju, choroby układu krążenia w dalszym ciągu znajdują się w czołówce niechlubnego rankingu chorób, które są główną przyczyną zgonów.

Serce – to życiodajna pompa organizmu, to silnik, który nie przerywa swej pracy ani na sekundę. W ciągu minuty serce powinno wykonać ok. 70- 72 uderzeń, co daje ponad 100 tysięcy uderzeń tylko w ciągu jednej doby, a miliardy uderzeń przez całe życie. Dlatego o serce należy dbać.

 Zdrowy styl życia i zdrowa dieta to fundamenty naszego zdrowia. Wyeliminowanie złych nawyków wpływają na poprawę kondycji całego organizmu, w tym również serca.

Zadbajmy o nasze zdrowie, zadbajmy o nasze serce.  Wiosna to dobry czas, aby się zmotywować i zacząć działać na korzyść naszego organizmu.

Ważne przy profilaktyce chorób serca są: 

- odpowiednia i zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce;
- rzucenie palenia;
- ograniczenie spożycia alkoholu;
- regularna aktywność fizyczna;
- regularna kontrola ciśnienia krwi;
- regularna kontrola poziomu
- regularna kontrola poziomu cukru
- ograniczenie sytuacji stresowych.  
Serce potrafi nas alarmować, kiedy dzieje się coś złego i wysyła sygnały, których nie należy lekceważyć ani ignorować. Każdy niepokojący sygnał, jaki wysyła nam nasz organizm, powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty.

Pielęgniarka szkolna

A. Szwarc

« powrót Drukuj

Czytaj również: