Tajemnice Muzeum Etnograficznego i niezapomniana gra w kręgle, czyli historia pewnego wyjazdu

Dodano 04 listopada 2021
Tajemnice Muzeum Etnograficznego i niezapomniana gra w kręgle, czyli historia pewnego wyjazdu

Wyprawę zaczęliśmy od obejrzenia jubileuszowej wystawy RZECZY MÓWIĄ na 100 lat zbiorów Muzeum  Etnograficznego w Poznaniu, której otwarcie miało miejsce  jesienią 2012 roku. Pani Joanna Miksztym opowiedziała nam o niej parę ciekawostek, m.in. każda z rzeczy pochodzi z innego miejsca na świecie, mogliśmy zobaczyć np. zabytkową urnę, wiosło czy też kolorową skrzynię na cenne przedmioty. W pomieszczeniu, w którym mieściła się wystawa, panowała ciemność przełamywana przez jasność płynącą od lamp rozświetlających poszczególne ekspozycje. Dowiedzieliśmy się, że taki zabieg ma służyć ukazaniu każdego przedmiotu jako AKTORA NA WŁASNEJ SCENIE, co wprowadziło nas w teatralny nastrój. Ekspozycje mówią do widza nie tylko treścią swojego obrazu, swoim wyglądem. Rozmawiają z widzem także za pośrednictwem czterech opisów, z których każdy umieszczony jest z innej strony. Prezentują one różne punkty widzenia: od dokładnej opinii etnografa do opinii zwykłego zwiedzającego, który nie kształci się w danej  dziedzinie. Wystawa ta pomogła nam poszerzyć horyzonty swojej wyobraźni, zastanowić  się nad historią przedmiotów.

Następnie, nadal pozostając w muzeum, obejrzeliśmy ekspozycję jak i wystawę fotograficzną  ,,TY BAMBRZE !’’poświęconą Bambrom – Polakom pochodzenia niemieckiego, potomkom osadników przybyłych z okolic Bambergu, którzy w latach 1719–1753 zostali sprowadzeni przez władze Poznania, aby zasiedlić opuszczone wsie. Pani Joanna opowiedziała nam parę interesujących ciekawostek na Ich temat oraz stereotypów, m.in. dowiedzieliśmy się, że ubranie Bamberki zajmowało 2 godziny przez wiele warstw spódnic! Poza tym okazało się, że bamberskie pochodzenie ma 25 proc. poznaniaków!

Po intersującej wizycie w Muzeum Etnograficznym udaliśmy się spacerem do galerii handlowej Posnania na posiłek. Kolejnym punktem programu  były kręgle - podzieliliśmy się na grupy 7-osobowe, założyliśmy specjalne obuwie i zaczęliśmy grę. Była to dla nas wspaniała forma integracji i umocnienia więzi obydwóch klas po długim czasie pandemicznym. Następnie poszliśmy już do autokaru i o około 15.20 zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Kościana.

Wycieczka ta na pewno pozostanie nam na długo w pamięci, ponieważ dowiedzieliśmy się na niej wielu ciekawych informacji dotyczących przedmiotów wystawy jubileuszowej oraz kultury bamberskiej. Poza tym dała nam ona możliwość integracji i spędzenia miło czasu w swoim gronie.

 

                                                                     Aleksandra Ławniczak, Anna Mania klasa 3d1

                                                                     Zdjęcia: Maria Pacholczyk  klasa 3d1

 

Czytaj także

Kolberg na Eurolidze!!!
22 marca 2024
Kolberg na Eurolidze!!!
Wykład pt.
07 lutego 2024
Wykład pt."Zbrodnia Katyńska"
Noc biologów
23 stycznia 2024
Noc biologów