POCZĄTEK WRZEŚNIA ZMUSZA DO REFLEKSJI…

Dodano 02 września 2014
POCZĄTEK WRZEŚNIA ZMUSZA DO REFLEKSJI…



Bo 1 września to w Polsce nie tylko początek nowego roku szkolnego, ale także rocznica hitlerowskiej napaści na nasz kraj.  W pamięci mamy jeszcze minione wakacje, ale pamiętamy też o poległych podczas wojny profesorach naszego liceum, których czcimy poprzez złożenie wiązanki  kwiatów pod tablicą z Ich nazwiskami i chwilą ciszy – tak było również w tym roku.

Do 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej nawiązała w swoim powitalnym wystąpieniu także dyrektor Małgorzata Andersz, zwracając uwagę, że heroiczna obrona Ojczyzny w 1939 roku wynikała z naszego umiłowania wolności, którą dziś możemy się cieszyć.

Choć żyjemy w XXI wieku, nadal aktualna jest dewiza starożytnego filozofa Arystotelesa przywołana przez Panią Dyrektor: „ Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn”, czyli po prostu pytajmy „dlaczego” i poszukujmy odpowiedzi. Pani Dyrektor zwróciła się osobno do uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Pierwszoklasiści usłyszeli, że czas licealny to jeden z najbardziej fascynujących okresów w życiu, a „wiedza to majątek, którego nikt nie ukradnie, nie można go kupić, czy otrzymać w spadku”. Miejmy nadzieję, że uczniowie klas drugich nie podupadli na duchu, gdy usłyszeli, że … to dla nich najtrudniejszy rok, bo będą mieli mnóstwo zajęć z przedmiotów rozszerzonych. Drugoklasiści! Jesteście dzielni, dacie radę! A co mogli pomyśleć trzecioklasiści, którym do matury pozostało zaledwie 30 tygodni? Chyba jedynie to, że od początku trzeba się zmobilizować i (jak mawiał pewien klasyk) „uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć”. Wszak od wyników maturalnych zależy, czy można studiować na wymarzonej uczelni.

Pani Dyrektor przedstawiła wyniki ostatniej matury, które napawają dumą, szczególnie w kontekście innych szkół w kraju i Wielkopolsce. Oby przyszłoroczna matura wypadła równie imponująco! Nie zabrakło informacji o bogatej ofercie zajęć dodatkowych: liczne klasy akademickie, łacina, certyfikaty językowe, kółka zainteresowań. Jest w czym wybierać i poszerzać horyzonty.

Szczególne podziękowania za nieocenione wsparcie zostały skierowane do Rady Rodziców i jej przewodniczącej pani Karoliny Szłapki. „Od nas wszystkich zależy, jaki będzie ten nowy rok” – zakończyła Pani Dyrektor, wyrażając nadzieję, że przyniesie on radość z powodu dobrze wykorzystanego czasu.

Szczególnym gościem był dziekan Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. dr hab. Emil Panek. W tym roku rozpoczynamy współpracę z tym wydziałem w ramach projektu KLASA AKADEMICKA. W swym wystapieniu pan Profesor przedstawił zasady współpracy.

Zaproszeni goście (ks. Proboszcz Czesław Bartoszewski, przewodniczący Rady Miasta Piotr Ruszkiewicz i przewodnicząca Rady Rodziców Karolina Szłapka) w swoich wystąpieniach i gratulowali dotychczasowych sukcesów, i życzyli następnych w nadchodzącym roku szkolnym.

Tegoroczny wykład inauguracyjny zatytułowany był „Celebryci w mediach i reklamie”, a wygłosił go dr Bartłomiej Secler z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Prelegent postawił kilka pytań: dlaczego ludzie chcą być sławni i popularni ( nie należy mylić sławy, która jest zasłużona i długotrwała z popularnością, która jest zmienna i wzmacniana przez media), dlaczego media kreują celebrytów (mediom to się opłaca, dostosowują się do potrzeb odbiorców), co to nas obchodzi (lubimy podpatrywać innych).  Zaprezentowane wnioski nie wyglądają optymistycznie: będzie coraz więcej coraz gorszych celebrytów, ich rola społeczna wzrośnie, sprzyjać temu będzie kultura masowa i media, bo liczy się pieniądz. Cóż, starożytni mawiali: „tempora mutantur et nos mutamur in illis”  (czasy się zmieniają i my zmieniamy się wraz z nimi), więc pewnie przyjdzie nam przyzwyczaić się do tego „celebryzmu”. Ale z drugiej strony, skoro rośnie rola odbiorcy, możemy przecież być mądrymi odbiorcami i nie dać się nabrać na ten powierzchowny blichtr z pustką w środku i w ten sposób mieć jakiś wpływ na kulturę masową. Bądźmy mądrzy!

Początek września to rzeczywiście czas refleksji. Wszystko, co powiedziano podczas inauguracji roku szkolnego jest warte przemyślenia

Czytaj także

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024
OKWB - etap diecezjalny