Rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej

Dodano 02 października 2023
Rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, podczas posiedzenia izby w dniu 16 listopada 2022 roku zdecydował, że Wisława Szymborska będzie literacką patronką roku 2023.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku  Kórniku w Wielkopolsce. W 2023 roku świętujemy 100. rocznicę jej urodzin. Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. W 1996 roku została laureatką literackiej Nagrody Nobla. Przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jubileusz jest szczególnie świętowany w Krakowie, mieście gdzie Wisława Szymborska spędziła większość swojego życia i gdzie działa Fundacja powołana na podstawie zapisu testamentowego poetki, opiekująca się jej spuścizną.

Włączając się w obchody, biblioteka szkolna ogłasza konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej. Zapraszamy chętnych uczniów do zgłaszania swojej kandydatury w bibliotece. O terminie konkursu poinformujemy zainteresowane osoby w późniejszym terminie. Ponadto, dla upamiętnienia Roku Wisławy Szymborskiej, biblioteka przygotowała wystawę dzieł poetki oraz opracowań jej twórczości. Zapraszamy do obejrzenia!

nauczyciele bibliotekarze

2024 Rokiem Czesława Miłosza
17 kwietnia 2024
2024 Rokiem Czesława Miłosza
Niezwykłe kobiety – wielkie biografie.
04 marca 2024
Niezwykłe kobiety – wielkie biografie.
Książka na ferie
02 lutego 2024