Rektor UAM prof. Stefan Jurga

Dodano 22 listopada 2012
Rektor UAM prof. Stefan Jurga

„Dzięki Liceum zbudowałem swoją przyszłość…”

Tymi słowami określił znaczenie szkoły średniej, do której uczęszczał, nasz znamienity gość, absolwent Liceum nr 29 w Kościanie (taki numer widniał na tarczach przyszywanych do rękawów uczniów kościańskiego ogólniaka), były wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znany w całym naukowym świecie fizyk doświadczalny – prof. dr hab. Stefan Jurga.

Po wejściu do budynku i następnie do wypełnionej przez uczniów auli „Kolberga” p. Profesor podkreślał, że czuje się tu przede wszystkim absolwentem, gdyż mury tej szkoły emanują historią i przypominają mu wspaniałe uczniowskie czasy. W pierwszych słowach, jakie wypowiedział, stojąc na scenie, z nieukrywanym wzruszeniem wyraził niezwykłość odczuć, jakich doznaje, znajdując się znowu w swojej szkole i na deskach tej sceny, z której wielokrotnie deklamował wiersze różnych poetów. Wspomniał przy tym swojego nauczyciela języka polskiego prof. Jana Biechońskiego, któremu zawdzięcza zapoczątkowanie rozwoju tzw. umiejętności miękkich, takich jak m. in.: umiejętność publicznego wypowiadania się, logiczne myślenie, umiejętność układania wypowiedzi oraz przygotowywanie przemówień. Do rozwoju talentów w kierunku nauk ścisłych przyczynił się nauczyciel matematyki, prof. Kazimierz Mizerka. Niezwykle ważną i cenną umiejętnością nabytą w trakcie nauki w liceum okazała się znajomość języka francuskiego, którą prof. Stefan Jurga zawdzięcza wspaniałej nauczycielce, prof. Annie Grątkowskiej. Czwartym z nauczycieli, spośród tych którzy wpłynęli znacząco na dalsze życie naszego Gościa, był prof. Klemens Kruszewski (ówczesny dyrektor szkoły) – wychowawca klasy i nauczyciel z tzw. klasycznym przedwojennym wykształceniem, uczący propedeutyki nauki o społeczeństwie, przekazujący uczniom wartości humanistyczne i konieczność doceniania wartości kultury antycznej i ogólnoświatowej.

Aby p. Profesor powrócił we „wspomnień czar” uczniowie wyświetlili kilkuminutową „Szkolną Kronikę Filmową” czyli stylizowane na kronice filmowej z lat pięćdziesiątych życie ucznia  naszego Liceum od chwili przystąpienia do rekrutacji aż do matury i zjazdu koleżeńskiego. 

P. Profesor żywo reagował na scenki pokazywane na ekranie i w którymś momencie zaczął pilnie notować, by po zakończeniu filmu podzielić się swoimi refleksjami:

  • jedną z najważniejszych postaci w szkole był woźny szkolny ( zwany wtedy pedlem), który stanowił oparcie dla uczniów w kryzysowych sytuacjach,
  • w jego czasach nie było „połowinek” ani „dnia kota”,
  • Święto odzyskania Niepodległości nie występowało w szkolnym kalendarzu, natomiast akademie odbywały się 7 listopada i przed 1 maja,
  • fryzury jego koleżanek i kolegów nie były (gdyż nie mogły być!) ani tak barwne, ani tak urozmaicone jak te noszone przez obecnych uczniów,
  • nie miał możliwości grania w piłkę na asfaltowym boisku szkolnym,
  • stroje dzisiejszych uczniów ‚Kolberga” są dowolne, a  na rękawach uczniów nie widać teraz przyszytych tarcz, które były kiedyś prawdziwą uczniowską „zmorą”.

Następnie Weronika i Hania z klasy 3e zadawały w imieniu wszystkich uczniów pytania. Dotyczyły one wspomnień z lat szkolnych, ostatniego pobytu w szkole (9 lat temu), roku zdania matury (1964), przebiegu i wagi ówczesnego egzaminu dojrzałości,  udziału w obchodach  przypadającego w przyszłym roku 90-lecia pierwszej matury, początków kariery naukowej, aktualnej pracy, okresu bycia rektorem UAM. Za każdym razem p. prof. Stefan Jurga odpowiadał z dużą swadą, a jego odpowiedzi były obszerne i często wykraczały poza ramy pytania.Czyżby tu procentowały umiejętności zdobyte wczesniej w naszym Liceum?  W kilku wypowiedziach przewijał się wątek stanowiący ważną poradę skierowaną do młodych ludzi, którzy niebawem zamierzają wkroczyć w świat nauki: uczcie się systematycznie i dbajcie o wszechstronny rozwój, a przede wszystkim nie unikajcie rozmów, dyskusji i bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi. Dużo uwagi Profesor poświęcił otwartemu w czerwcu 2012 roku Międzyuczelnianemu Centrum NanoBioMedycznemu, którego jest dyrektorem, podkreślając wagę prowadzonych w nim badań oraz fakt wyposażenia w unikatową w skali europejskiej  aparaturę badawczą i pomiarową.

Spotkanie z p. prof. Stefanem Jurgą trwało prawie dwie godziny i zostało zakończone rzęsistymi oklaskami.

Oto wspaniały wpis do Księgi Pamiątkowej dokonany ręką Profesora jeszcze przed zejściem ze sceny. 

Pan Profesor przybył do „Kolberga” jako absolwent (rok zdania matury: 1964) zaproszony w ramach obchodów przypadającego  w przyszłym roku 90-lecia pierwszej matury.

 Feliks Nowaczyk

Czytaj także

Paweł Zatorski
05 lutego 2025
Paweł Zatorski
POROZMAWIAJMY O EUROPIE
10 czerwca 2024
POROZMAWIAJMY O EUROPIE
Artur Barciś w Kolbergu
07 czerwca 2024
Artur Barciś w Kolbergu