NIC NIE MOŻE WIECZNIE TRWAĆ

Dodano 30 kwietnia 2023
NIC NIE MOŻE WIECZNIE TRWAĆ

To hasło, mówiące o przemijaniu, towarzyszyło dzisiejszej uroczystości pożegnania absolwentów rocznika 2022/2023. Zapewne wszyscy tegoroczni czwartoklasiści „Kolberga” powtórzyliby też za Szekspirem „wszystko dobre, co się dobrze kończy”, wszyscy bowiem otrzymali absolutorium i już za kilka dni przystąpią do matury.

Zgodnie z tradycją szkoły, na początku odbyło się przekazanie sztandaru nowym pocztom sztandarowym, od których przyrzeczenie odebrała pani dyrektor Małgorzata Andersz. W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor zwróciła uwagę na to, że tegoroczni absolwenci zdają maturę w roku szczególnym - w stulecie pierwszej matury. Pierwszych maturzystów było zaledwie jedenastu (sami chłopcy), a od nich wszystko się zaczęło. Całą bogatą  historię szkoły, w której pokolenia podają dłoń pokoleniom, będzie można zobaczyć w przygotowywanej na zjazd absolwentów izbie pamięci. „Dołączacie do wspaniałej historii” – stwierdziła Pani Dyrektor.

Do matury z rocznika 2022/2023 przystąpi 149 absolwentów, z których aż 63 kończy szkołę za świadectwem z wyróżnieniem, wśród nich jest pięcioro, którzy uzyskali średnią ocen 5,5 i wyższą. Oto oni: Dawid Bugajewski (5,73), Zofia Jurga (5,63), Kamil Michalak (5,5), Maria Wędzińska (5,5) i Zuzanna Papierz (5,5). Wymienieni zostali także wszyscy, którzy zdobyli laury w dziedzinach naukowych. Lista osiągnięć w różnego rodzaju olimpiadach i konkursach (także międzynarodowych) Dawida Bugajewskiego była bardzo długa. Proszę zapamiętać to nazwisko - ono jeszcze się pojawi w tej relacji! Nagrody otrzymali też wybitni sportowcy i działający w samorządzie uczniowskim.

Dyr. Małgorzata Andersz złożyła gratulacje wszystkim tegorocznym absolwentom, którym przyszło się zmierzyć z nową podstawą programową, nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi, a także stawić czoła pandemii i konsekwencjom z niej wynikającym, życzyła, aby być otwartym i wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka oraz dokonywać właściwych wyborów. „Nie ten jest mądry, kto dużo wie, ale ten, kto dzięki wiedzy dużo rozumie” – warto zapamiętać to zdanie. Pani Dyrektor podziękowała też wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, rodzicom i Radzie Miejskiej Kościana za wsparcie.

Gratulacje i życzenia złożyli też obecni na uroczystości goście. Pan Piotr Ruszkiewicz, burmistrz Kościana, był pod wrażeniem tego, co chwilę wcześniej usłyszał od Pani Dyrektor. „Wasze osiągnięcia są imponujące i napawają dumą”, stwierdził, życząc też dostania się na wymarzone studia. Pan Mariusz Banasiak, przewodniczący Rady Rodziców, dodawał młodym ludziom otuchy przed czekającymi ich ważnymi egzaminami.

Przyszła pora na uhonorowanie wszystkich, którzy otrzymali świadectwa „cum laude” (przypomnę: 63 uczniów). Kolejno wyróżnieni uczniowie wraz z wychowawcami pojawiali się na scenie, aby z rąk Pani Dyrektor i przewodniczącego Rady Rodziców odebrać nagrody i gratulacje. Od 2015 roku wręczane są nagrody specjalne ufundowane przez Zbigniewa Piotrowskiego, absolwenta naszego liceum z rocznika 1971, profesora Uniwersytetu Youngstown w USA. Nagrodę im. dra Zbigniewa Piotrowskiego  dla najlepszego absolwenta w dziedzinie matematyki kapituła przyznała w tym roku (uwaga!) Dawidowi Bugajewskiemu. Nagroda im. mgr Heleny Brzezińskiej dla najlepszego znawcy języka angielskiego trafiła do rąk…. Dawida Bugajewskiego! Tak, Dawid Bugajewski to absolwent cum eximia laude!

W imieniu absolwentów podziękowania nauczycielom złożyła Marianna Nadzieja. Zauważyła, jak wiele przez te cztery lata w ich życiu się zmieniło, ile uzyskali nowych doświadczeń, co zapamiętają z tego okresu (często nieprzespane noce  z powodu klasówek, ale też chwile radosne). Natomiast Igor Ratajczak podzielił się swoimi osobistymi refleksjami, wspominając pierwszy dzień pobytu w budynku szkoły, który trochę przerażał  swoją monumentalnością, przypomniał obawy i nadzieje, jakie wtedy pierwszoklasistom towarzyszyły oraz jak doszli do finiszu. Wspomnienia Igora wsparte zostały przez  pokaz zdjęć z czteroletniego pobytu w szkole.

Prowadzący uroczystość Karolina Kramer i Piotr Ratajczak zapowiedzieli na koniec część artystyczną. Kolejno wystąpili: Julia Wopińska i Mgdalena Walczak z piosenką „Pamiętaj mnie”, Maciej Wesołek z nową wersją przeboju Franka Sinatry „My way” pod polskim tytułem „Idź swoją drogą”, zespół w składzie Julia Wopińska, Emilia Kamieniarz, Maciej Wesołek, Bohdan Yakovenko, Jakub Pawlisiak i Cezary Wojciechowski z utworem „W dobrą stronę”, Wiktoria Chochowska i Tomasz Jurga z piosenką „The story of my life”, a na koniec „Nic nie może przecież wiecznie trwać” w wykonaniu Julii Wopińskiej i Macieja Wesołka.

Jak słusznie zauważyli prowadzący w swoich życzeniach od społeczności „Kolberga” dla absolwentów „zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą”. Wszyscy życzymy Wam wielu zwycięstw. Zgadzamy się, że nic nie może wiecznie trwać, ale tylko częściowo. Trwać mogą przyjaźnie nawiązane w szkole i wspomnienia z tego ważnego czteroletniego w niej pobytu.  Życzymy jak najwyższych wyników na maturze i dostania się na wymarzone uczelnie. Pamiętajcie o „Kolbergu”, odwiedzajcie szkołę, wpadnijcie do przygotowywanej na stulecie izby pamięci i weźcie sobie do serca słowa Pani Dyrektor „Kolbergowiczu, to Twoja historia”.

Urszula Iwaszczuk

Życzenia Wielkanocne