Międzynarodowy Listopad Poetycki

Dodano 11 listopada 2014
Międzynarodowy Listopad Poetycki

LISTOPADOWA LEKCJA POETYCKA

„To miasto na tyle majestatyczne i dawne,

że miłość wita się z tobą na ulicach,

niczym stary dobry znajomy,

u którego jeszcze w zeszłym stuleciu

zadłużyłeś się na odrobinę słońca, nieba i ciepła…”

Oleksander  Gordon „Wędrówka po Lwowie”

6 listopada 2014 roku z okazji XXXVII Listopada Poetyckiego  w wybranych szkołach, bibliotekach i domach kultury województwa wielkopolskiego odbyły  się lekcje poetyckie.  Po raz kolejny nasze Liceum spotkało wyróżnienie w postaci spotkania uczniów z poezją i niezwykłym poetą - Oleksandrem Gordonem.  W spotkaniu uczestniczyła klasa IIF oraz zaproszeni goście: panie z Biblioteki Miejskiej w Kościanie, dyrekcja, nauczyciele ILO oraz reprezentanci szkolnej gazety „In Abstracto”.

Ukraińskiego poetę powitaliśmy  chlebem i solą  - zgodnie  z polską tradycją. Następnie prowadzący - Alicja Lewandowska i Paweł Linke rozpoczęli „ucztę ze światem literatury”. Przybliżyli krótko historię Międzynarodowych Listopadów Poetyckich. Międzynarodowy Listopad Poetycki wypływa ze źródła Ogólnopolskich Festiwali Młodej Poezji. Zapraszano na nie do Poznania już w latach sześćdziesiątych. Pionierski listopad miał miejsce w 1967 roku. Listopady Poetyckie stanowią wydarzenie dla środowiska literackiego, promują poetów i integrują ich, równocześnie popularyzują poezję, zwłaszcza wśród chłonnej i mądrej młodzieży. ”Listopad  Poetycki - jak pisał jeden z poetów - jest największą i najbardziej elegancką imprezę literacką nie tylko w skali krajowej, lecz w wymiarze europejskim.”  Dotychczas dzięki organizowanym przez panią Agnieszkę Podgórską i uczniów naszego Liceum – przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną -   spotkaniom gościli u nas: Lam Quang My, Krzysztof Galas, Kazimierz Burnat, Helena Gordziej, Vladan Stamenkowić, Maria Mistrioti,  Dariusz Tomasz Lebioda.

Tegoroczny Listopad Poetycki wpisany jest w obchody Roku Oskara Kolberga – wybitnego badacza i propagatora kultury ludowej, Patrona naszej Szkoły. Zatem Marlena Bryszak i Dominik Kupka – w tradycyjnych  strojach Ziemi Kościańskiej - zaprezentowali sylwetkę Kolberga. Z kolei Paweł Linke przedstawił zebranym dorobek literacki Oleksandra Gordona – poety, literaturoznawcy, kulturologa. Członek Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy, zastępca prezesa lwowskiej organizacji Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy, w twórczości łączy lirykę i recepcję kultury, utrwala portrety literackich pokoleń, usiłuje stworzyć fenomen poetyckiego charakteru człowieka. Pisze tradycyjne, rymowane wiersze, wiersze wolne, prozy poetyckie. W licznych tomikach tworzy wielowymiarowy obraz „niewidzialnego”, realnego i nadrealnego Lwowa. Zajmuje się także tłumaczeniem poezji, np. przełożył na ukraiński utwory J. W. Goethego, R. M. Rilkego, P. Celana, P. Verlaine’a, G. Apolinaire’a, K. Kawafisa.  Laureat międzynarodowej nagrody literackiej „Triumf” (2001).

Lekcja poetycka miała ciekawy przebieg. Pan Oleksander Gordon na wstępie zadał  kilka pytań na tematy związane z literaturą, pytał o ulubioną poezję i o tworzenie sztuki przez uczniów. Prezentację swojej twórczości  nasz gość rozpoczął od  wiersza o Lwowie - miejscu  swoich narodzin i przeżytej tam młodości. Po pięknym wierszu o Lwowie przyszedł czas na inne utwory  - głównie z tomiku „Wiersze - SMS-y”. Zgromadzeni mogli posłuchać pięknej poezji prezentowanej przez samego jej autora, np.  fragmentu wiersza „Największą czułością jest wierność”. Obok czytania wierszy przez poetę znalazło się też miejsce na pytania od publiczności, uczniowie pytali m. in. o inspirację w pisaniu  poezji, a także  o miasto rodzinne Lwów i tamtejszych mieszkańców pochodzenia polskiego, ulubioną książkę i autora, dzieciństwo, podróże. Gość udzielił zebranym cennych wskazówek dotyczących tłumaczenia tekstów, szczególnie poetyckich.

Wszyscy uczestnicy wyszli ze spotkania z uśmiechem na ustach i dużą ilością ciekawych informacji na temat literatury. Bardzo cieszymy się, że uczestniczyliśmy w XXXVII Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim. To była niezwykła i bardzo wartościowa lekcja poetycka.

Alicja Lewandowska

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024