Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego z Oskarem Kolbergiem

Dodano 26 lutego 2020
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego z Oskarem Kolbergiem

Z okazji 206. rocznicy urodzin naszego patrona przypadającej 22 lutego oraz Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzonego 21 lutego, klasy 1d1 oraz 1d spotkały się w bibliotece szkolnej, aby wspólnie przeczytać i wysłuchać fragmentów dzieła „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusta, zabawy, pieśni, muzyka i tańce'', napisanego  przez wybitnego etnografa, folklorystę i kompozytora jakim był Oskar Kolberg. Przeczytane fragmenty dotyczyły zwyczajów z okolic Kościana związanych  z chrzcinami, weselem i Wielkanocą.

Fragmenty zostały przeczytane przez: Julię Frąszczak, Oliwię Kasperską, Aleksandrę Ławniczak, Agatę Masłowską, Julię Poznaniak, Igora Ratajczaka, Wiktorię Sroczyńską, Lilianę Szałkowską z kl. 1d1 oraz Karinę Kaminiarz, Emilię Gnacińską, Julię Liczner, Julię Dominiak, Klaudię Adamską, Nikolę Józefowską, Aleksandrę Kaczmarek, Julię Krzyżostaniak, Jana Kowalczyka, Igora Wawrzyniaka, Marię Tomczak i Bartosza Mizerę z kl. 1D.

Na koniec, przy muzyce ludowej, został przeprowadzony konkurs znajomości gwary poznańskiej. Uzupełnieniem spotkania była wystawa książek autorstwa Oskara Kolberga oraz książek o tematyce ludowej, dostępnych w bibliotece szkolnej.

Przed śmiercią Kolberg powiedział ,, Zrobiłem za życia, co mogłem. Nikt mnie za próżniaka nie ma i mieć nie będzie, a to, co po sobie zostawiam, przyda się ludziom na długo''.    Te słowa jak i całe to spotkanie na długo pozostanie w naszej  pamięci. Spuścizna, jaką zostawił nam Oskar Kolberg stanowi wielki pomnik narodowej kultury o nieprzemijającej wartości. 

 

                                                                                                                                        Wiktoria Hamrol

                                                                                                                                        Julia Jakubowska 

                                                                                                                                        kl. 1d1

 

Czytaj także

2024 Rokiem Czesława Miłosza
17 kwietnia 2024
2024 Rokiem Czesława Miłosza
Niezwykłe kobiety – wielkie biografie.
04 marca 2024
Niezwykłe kobiety – wielkie biografie.
Książka na ferie
02 lutego 2024
Książka na ferie