Ludzie z pasją. Polski Indiana Jones w Kolbergu

Dodano 24 listopada 2018
Ludzie z pasją. Polski Indiana Jones w Kolbergu

Nasz gość pochodzi z powiatu kościańskiego. Kilka lat temu został laureatem "Diamentowego Grantu" przyznanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pieniądze z grantu miały zostać wykorzystane na prace badawcze w Tanzanii. Maciej Grzelczyk do Tanzanii wyjeżdżał czterokrotnie. Wiele długich i żmudnych poszukiwań zakończyło się sukcesem, o którym pisze się w fachowej prasie jako o wielkim odkryciu młodego Polaka, które ma szanse trafić na światową listę zabytków UNESCO.  Maciej Grzelczyk znalazł w rezerwacie Swaga Swaga w Tanzanii wyjątkowe malowidła sprzed kilkunastu tysięcy lat.

Na rysunkach widać zwierzęta w różnych sytuacjach. Są to głównie żyrafy i słonie, często w ciąży, albo w czasie porodu. Na malowidłach widać też postaci z głowami, które przypominają baobaby. Odkrycie w Tanzanii jest przełomowe, bo archeolodzy słabo znają te tereny. Odstraszały ich chociażby śmiertelne choroby przenoszone przez muchę tse-tse.

W trakcie prelekcji dowiedzieliśmy się, że malowidła nie są widoczne gołym okiem. Młodemu archeologowi udało się je dostrzec dzięki specjalnej aplikacji zainstalowanej na telefonie komórkowym. To ona pozwala na uruchomienie odpowiedniego filtra, który wyciąga kolory i pomaga dostrzec malowidła. Młody odkrywca przyznał, że na miejscu współpracuje z tanzańskim ministerstwem ds. starożytności oraz lokalnymi rangersami (strażnikami parku).

Mamy nadzieję, że przykład młodego, 26 - letniego archeologa zainspiruje młodzież naszej szkoły do realizowania swoich pasji i marzeń.

 

nauczyciele bibliotekarze

Czytaj także

POROZMAWIAJMY O EUROPIE
10 czerwca 2024
POROZMAWIAJMY O EUROPIE
Artur Barciś w Kolbergu
07 czerwca 2024
Artur Barciś w Kolbergu
Lekcja poezji w klasie 1g
06 grudnia 2023
Lekcja poezji w klasie 1g