Listopadowa lekcja poetycka

Dodano 09 listopada 2021
Listopadowa lekcja poetycka

W piątek, 5 listopada br. w naszej szkole odbyło się kolejne już spotkanie w ramach  XLIV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. W tym roku naszą społeczność odwiedziła Pani Kalina Izabela Zioła - poetka, tłumaczka, krytyk literacki, dziennikarka oraz animatorka kultury. Uczestnikami tegorocznej lekcji poetyckiej byli uczniowie klas 1f, 3d1 oraz reprezentanci klas humanistycznych i szkolnej gazety „In Abstracto”. Nasze spotkanie rozpoczęło się występem Wiktorii Białej z klasy 1f, która zaprezentowała  haiku, czyli krótkie japońskie wiersze, przy akompaniamencie ukulele. Następnie mogliśmy usłyszeć piosenkę Maryli Rodowicz pt. ,,Ludzkie gadanie’’ zaśpiewaną przez Wiktorię Chochowską z klasy 1f. Z kolei Igor Ratajczak z kl. 3d1 przedstawił swoją interpretację wiersza Kaliny Zioła ,,Muzyka’’.

 Poznaliśmy historię Międzynarodowych Listopadów Poetyckich, które są uznawane za największą i najbardziej elegancką imprezę literacką nie tylko w skali krajowej, lecz w wymiarze europejskim. Z tej okazji rozdane zostały w szkole wiersze różnych poetów. Kolejnym punktem spotkania były interpretacje wierszy Naszego Gościa, których podjęły się  uczennice: Julia Frąszczak z kl. 3d1 - ,, Nie zadawaj tylu pytań’’, Katarzyna Kicińska z kl. 1f - ,,Niewinni czarodzieje’’ oraz Adrianna Zapłata również z klasy 1f - ,,Cisza’’.

Po przedstawieniu krótkiej informacji o życiu Poetki, Magdalena Piechocka z klasy 1f, w zastępstwie za Cezarego Wojciaka z tej samej klasy, przedstawiła wiersz Wisławy Szymborskiej pt. ,,Wieczór autorski’’. Rolę konferansjerek pełniły Zofia Lipowicz i Wiktoria Sroczyńska z klasy 3d1. Po artystycznym wstępie rozpoczęła się lekcja poetycka, organizowana już po raz czternasty w murach naszej szkoły. Poetka przedstawiła krótką historię zaprezentowanych utworów poetyckich zainspirowanych m.in. Jej własnymi podróżami. Wspomniała także o zainteresowaniu tłumaczeniem poezji zagranicznej.

Spotkanie było niezwykle interesujące. Pani Kalina Zioła odpowiedziała na mnóstwo naszych pytań. Szczególne ważne były dla nas wskazówki dla początkujących poetów. Dowiedzieliśmy się, że nie należy przeredagowywać  wierszy, że dłuższe nie znaczy lepsze oraz że warto ,,nie udziwniać’’ tekstów, tylko pisać jak najczytelniejszym językiem. Poetka zaskoczyła nas prośbą, by osoby piszące wiersze zaprezentowały je na forum. Uczniowie przedstawiwszy utwory, zostali poproszeni o ich wysłanie oraz została im zaoferowana pomoc w ulepszeniu tekstów. Usłyszeliśmy też, jakie jest ulubione miejsce na świecie Pani Zioła, w którym odczuwała największą wenę twórczą lub ulubiony kraj, który dotychczas zwiedziła.

Gość otrzymał bukiet z liści jesiennych zrobiony przez Maję Dojcz z klasy 3d1 oraz symboliczną różę z podziękowaniami. Po pamiątkowych zdjęciach, wpisie do Księgi Pamiątkowej oraz autografach pożegnaliśmy Panią Kalinę Izabelę Zioła i tym samym zakończyliśmy kolejną lekcję poetycką w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w naszej szkole.

Warto obejrzeć relację z tej lekcji poetyckiej w  na Facebooku, którą zamieściła Pani Kalina Zioła. Cenne dla nas są opinie Poetów o zorganizowanym przez nas spotkaniu.

Ogromne podziękowania należą się Pani Agnieszce Podgórskiej oraz tegorocznym organizatorom Listopada Poetyckiego - klasie 3d1 oraz klasie 1f. Lekcja ta również nie mogłaby mieć miejsca bez współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie, dzięki której mieliśmy możliwość poznać twórczość Pani Kaliny Zioła oraz poszerzyć nasze humanistyczne horyzonty, spędzić czas w miłej atmosferze.

Zofia Lipowicz,  Wiktoria Sroczyńska, klasa 3d1

Zdjęcia: Anna Mania klasa 3d1

 

Czytaj także

“Jak (nie) wszedłem na Kilimandżaro, a po kilku tygodniach zdobyłem Himalaje.”
15 czerwca 2022
“Jak (nie) wszedłem na Kilimandżaro, a po kilku tygodniach zdobyłem Himalaje.”
O oszczędzaniu i inwestowaniu z Santanderem
16 grudnia 2021
O oszczędzaniu i inwestowaniu z Santanderem
Wykład z atomistyki
11 października 2021
Wykład z atomistyki