W obecności przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Ruszkiewicza pani dyrektor Małgorzata Andersz wręczyła okolicznościowy medal – symbol wyróżnienia, na spotkaniu z uczniami 28 kwietnia, dziękując za prawie 10 lat współpracy ze Szkolnym Klubem Europejskim „Kolberg”. Pan Hagemann obliczył, że od 2004 roku spotkał się w niemieckim parlamencie z prawie 500 uczniami naszej szkoły, a ponad 20 odbyło staż w jego biurze.
„ W podziękowaniu za entuzjazm i osobiste zaangażowanie, dzięki którym wybudowaliśmy wiele mostów między naszymi narodami dla dobra wspólnej Europy” – deputowany odczytał fragment laudacji, który jego zdaniem najlepiej oddaje cel naszej wieloletniej współpracy. W swoim wystąpieniu pan Hagemann wiele miejsca poświęcił potrzebie dalszej integracji Europy, ale w celu realizowania celów pierwszorzędnych, jak zapewnienie pokoju, pogłębianiu współpracy gospodarczej i wspólnej polityce energetycznej. Unia Europejska nie powinna natomiast zajmować się takimi drobiazgami, jak kształt ogórka, co niekiedy ma miejsce.
Uczestnicy spotkania zadawali gościowi wiele pytań, np. dlaczego zapisał się właśnie do tej partii (SPD). „Zawsze były mi bliskie wartości chrześcijańskie, bo wychowałem się w rodzinie protestanckiej, czyli solidaryzm, sprawiedliwość, pokój między narodami i to właśnie znalazłem w SPD”, odpowiedział. Przy okazji opowiedział historię swojego życia – rodzina po II wojnie światowej musiała uciekać spod Lipska (NRD) do RFN, rodzice byli bardzo biedni, ale postawili na wykształcenie dzieci, za co pan Hagemann jest im do dziś wdzięczny. „Pamiętajcie: do sukcesu wiedzie edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja!” Inne pytanie związane było z odradzaniem się partii nacjonalistycznych w różnych krajach europejskich, w tym także w Niemczech. Dla pan Hagemanna nacjonalizm kojarzy się nieodłącznie z niechlubną niemiecką przeszłością, kiedy ideologia NSDAP doprowadziła do II wojny światowej i wszystkich okropności z nią związanych. Gość nie miał żadnych wątpliwości – „ nacjonalizm zawsze jest zły, bo zakłada, że mój naród jest lepszy od innych”.
Po oficjalnym spotkaniu czujący niedosyt wymiany poglądów uczniowie oblegli pana Hagemanna i kontynuowali rozmowę – jak z przyjacielem. Było też zwiedzanie szkoły i smaczny (jak zwykle) lunch w stołówce. Gość był pod wielkim wrażeniem wizyty w naszej szkole, wzruszony przyznanym mu wyróżnieniem i zachwycony gościnnością. Obiecał spotkać się z nami podczas wrześniowej wizyty w Alzey.
Od ostatnich wyborów parlamentarnych w Niemczech, czyli od września 2013 r., pana Hagemanna zastąpił Marcus Held, którego odwiedziliśmy w Bunestagu w marcu. Mamy nadzieję, ze współpraca z nowym deputowanym będzie równie owocna.
Urszula Iwaszczuk