Jaka waluta obowiązywała w Polsce po 1918r.?

Dodano 13 marca 2024
Jaka waluta obowiązywała w Polsce po 1918r.?

Jaka waluta obowiązywała w Polsce po 1918r.? W którym roku została wprowadzona reforma walutowa? Na te i wiele innych pytań odpowiedź otrzymali uczniowie klasy 1h, którzy wzięli udział, pod opieką p. prof. Piotra Maluśkiego, w wykładzie prowadzonym przez Sławomira Rządkowskiego w Bibliotece Pedagogicznej w Kościanie. Spotkanie odbyło się w poniedziałek 11 marca 2024r. Prowadzący przybliżył również uczniom postać Władysława Grabskiego – polityka pochodzącego z Ziemi Kościańskiej, który współtworzył rząd odradzającej się po odzyskaniu niepodległości Polski. Spotkanie było dla nas cenną lekcją historii.

Na terytorium II Rzeczypospolitej były początkowo w obiegu cztery waluty: marka niemiecka, korona austriacka, rubel carski i marka polska (waluta Królestwa Polskiego). W styczniu 1920 r. Sejm RP ustanowił jako jedyną walutę państwa polskiego markę polską.

Piotr Maluśki

Olimpiada Zdrowia PCK