Izrael 2022 - dzień 2

Dodano 26 października 2022
Izrael 2022 - dzień 2

Na wycieczkę udaliśmy się razem z grupą uczniów z Wilthen w Niemczech i dwojgiem ich nauczycieli.  Gdy dotarliśmy do ogrodów bahajskich niespodzianka – zaczął padać deszcz! Jedyną szczęśliwą z tego powodu osobą był pan Shmulik. „Od kwietnia tutaj nie padało”, powiedział. OK, z cukru nie jesteśmy, więc aż tak bardzo tego nie przeżywaliśmy, zwłaszcza, że było cieplutko. Cóż to jest ten „bahaizm”? To względnie młoda religia, bo narodziła się w Iranie w XIX wieku. Bahaici nabyli wartą wiele milionów ziemię i zamiast wybudować na niej jakieś dochodowe wieżowce, założyli te wspaniałe ogrody. Widzieliśmy ten ogromny port, tysiące kontenerów oraz nową część wybudowaną w ubiegłym roku przez Chińczyków.

W drodze do następnego punktu programu (Akki) deszcz przestał padać i wyszło piękne słońce. Prawdziwe lato. Akka to bardzo stare miasto – założone 6 – 7 tysięcy lat temu przez Fenicjan, później zniszczone przez Rzymian. To, co dzisiaj widzimy to spuścizna turecka. Pod koniec XIV w. przybyli tu łodziami krzyżowcy i podbili te ziemie. Dość okrutnie postępowali, bo tych, którzy nie chcieli przyjąć chrześcijaństwa zabijali. Po 150 latach zostali pokonani przez muzułmanów. Nawet Napoleon tutaj przybył, ale przegrał. Dzisiaj Akka to miasto wielokulturowe, żyją tu obok siebie muzułmanie, Żydzi i chrześcijanie. Stara część miasta wpisana jest na listę zabytków UNESCO, ta nowoczesna nie różni się od innych współczesnych miast. Byliśmy na murach obronnych z XII w., przeszliśmy przez arabski targ, gdzie niektórzy kupili egzotyczne przyprawy, zjedliśmy pyszne falafele, wypiliśmy świeżo wyciskany sok z granatów, po czym przeszliśmy wzdłuż morza do czekającego na nas autokaru.

Pojechaliśmy dalej przez zieloną Galileę w stronę Jeziora Genezaret, które jest położone 270 metrów poniżej poziomu morza. Po jednej stronie Jordania, po drugiej Zachodni Brzeg Jordanu, czyli  Autonomia Palestyńska. Po drodze odwiedzamy Yardenit – miejsce przy rzece Jordan, gdzie wielu chrześcijan przyjmuje chrzest. Woda w rzece ma unikalny szmaragdowy kolor i jeszcze przeźroczysta, co zachęciło wielu naszych uczniów do wejścia (niektórzy wyszli z mokrymi włosami, jakby rzeczywiście przyjęli chrzest w tutejszym obrządku). Można spotkać tu ludzi z całego świata i usłyszeć rozmowy w przeróżnych językach, a cytat z ewangelii wg św. Marka widnieje w niezliczonych językach, także po polsku. To był ostatni przystanek przed dotarciem do świetnego hostelu. Po smacznej kolacji udaliśmy się do pokoi, można też było posiedzieć na dworze w pięknym patio.

Urszula Iwaszczuk

GOŚCIE Z IZRAELA KOLEJNY RAZ W „KOLBERGU”
06 września 2023
GOŚCIE Z IZRAELA KOLEJNY RAZ W „KOLBERGU”