Humaniści w wielkim mieście

Dodano 20 grudnia 2021
Humaniści w wielkim mieście

Przejazd, z koniecznymi przerwami,zajął nam pięć i pół godziny. Pierwszym miejscem, które zobaczyliśmy w stolicy, był Cmentarz Powązkowski. Znajdują się tam groby znanych artystów, pisarzy i ludzi nauki. Miejsce pochówku wybitnych Polaków wywołało wzruszenie i pobudziło do refleksji, podobnie jak zwiedzane później Muzeum Historii Żydów Polskich  Polin.  Oglądaliśmy je w mniejszych grupach, ze słuchawkami na uszach, dzięki czemu mogliśmy lepiej słyszeć panią przewodnik. Poznaliśmy  historię Żydów żyjących w Polsce  na przestrzeni wieków oraz kulturę społeczności tak tragicznie doświadczonej w czasie II wojny światowej.  Uświadomiliśmy sobie, że rok 1939 był rokiem przełomowym w historii narodu polskiego i żydowskiego.

Kolejnym punktem programu był przejazd ważnymi ulicami stolicy. Przewodnik przybliżył nam historię miasta. Mogliśmy zobaczyć pięknie oświetloną stolicę  przygotowaną na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Iluminacje robiły wrażenie! Później przejeżdżaliśmy obok Belwederu, Pałacu Prezydenckiego oraz innych ważnych dla miasta budynków.  Ostatnim miejscem oglądanym pierwszego dnia  był pałac w Wilanowie. Barokowa rezydencja pięknie prezentowała się wieczorem, w blasku świateł. Podziwialiśmy nie tylko  historię i architekturę  miejsca, ale także piękny ,,Zimowy Ogród Świateł’’. Nawet mróz nie przeszkodził w zachwycaniu się kolorem, muzyką i grą świateł.

Następnego dnia, najedzeni, gotowi na kolejne wrażenia, pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Po przekroczeniu drzwi placówki  niejednemu z nas przeszły ciarki po plecach. Tam nie można przejść obojętnie obok żadnego z eksponatów: powstańczych grobów,  przedmiotów codziennego użytku, które towarzyszyły powstańcom, zdjęć młodych żołnierzy…. I to bijące serce Warszawy.  Czytaliśmy kartki powstańczego kalendarza w milczeniu, bo tam się milczy patrząc na zdjęcia przedwojennej i powojennej stolicy.       

Poruszeni  historią walczącego miasta udaliśmy się w kierunku Zamku Królewskiego. Zobaczyliśmy mury obronne  Warszawy, Pomnik Małego Powstańca oraz Syrenkę Warszawską. Później udaliśmy się do Zamku Królewskiego, który zwiedzaliśmy z audioguidami. Mogliśmy podziwiać w nim piękne obrazy i słuchać wielu ciekawych  informacji na ich temat. Zamek jest zachwycający, jego wystrój oraz obrazy, które mogliśmy zobaczyć, zapierały dech w piersiach. Widzieliśmy dzieła Jana Matejki  np. ”Kazanie Piotra Skargi”, patrzyliśmy na przedmioty np. z epoki Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obcowaliśmy z rzeczami bezcennymi.  

Przed wyjazdem do Kościana udaliśmy się do McDonald’s. Ze względu na obostrzenia covidowe musieliśmy jeść przy murach obronnych. Wycieczka obfitująca w różne emocje, zostanie  w naszej  pamięci na długi czas. Zapamiętamy  dramat przedwojennych mieszkańców stolicy, bogactwo rezydencji królewskich i piękno współczesnego miasta. Wielu z nas już ma w planach powtórną podróż do Warszawy.

Nicola Piotrowicz Anna Kostrzewska

Czytaj także

Wyprawa w Góry Suche
16 kwietnia 2024
Wyprawa w Góry Suche
Kolberg na Eurolidze!!!
22 marca 2024
Kolberg na Eurolidze!!!
Wykład pt.
07 lutego 2024
Wykład pt."Zbrodnia Katyńska"