Gaudeamus Igitur - Uroczysta Inauguracja programu Klasa Akademicka

Dodano 11 listopada 2014
Gaudeamus Igitur - Uroczysta Inauguracja programu Klasa Akademicka

W piątek, 7 listopada br. uczniowie klas 1c i 2c pod opieką Pani Dyrektor Małgorzaty Andersz, prof. Joanny Głowackiej-Wieczorek oraz prof. Roberta Padurka wzięli udział w Inauguracji Roku Akademickiego dla szkół ponadgimnazjalnych w ramach programu „Klasa Akademicka” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Inauguracja, która odbyła się w auli uniwersyteckiej, rozpoczęła się od przemówień Prorektora Uczelni, prof. Jacka Mizerki, absolwenta „Kolberga”, a także Dziekana Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej, prof. Emila Panka. Podczas uroczystości odebraliśmy z rąk Prorektora indeksy Wydziału, a następnie mogliśmy zapoznać się z działalnością, inicjatywami i osiągnięciami Studenckich Kół Naukowych, których przedstawiciele wystąpili z krótkimi,  zajmującymi prezentacjami i zaprosili nas do wzięcia udziału w spotkaniach Kół.

Kolejnym punktem programu był wykład inauguracyjny przygotowany przez dra Wojciecha Roszkę, traktujący o zawodzie statystyka oraz o statystyce jako nauce w ogóle. Wystąpienie to, którego wysłuchaliśmy z wyjątkowym zainteresowaniem, dostarczyło nam wielu nowych informacji, a także często zaskakujących faktów i ciekawostek na temat stale zwiększającej się roli statystyków w dzisiejszej gospodarce oraz szerokich perspektyw na przyszłość po ukończeniu tego kierunku. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem „Gaudeamus Igitur” (łac. Radujmy się więc), czyli hymnu studenckiego tradycyjnie uświetniającego rozpoczęcie roku akademickiego.

Dla nas nie był to jednak koniec atrakcji – mieliśmy wyjątkową okazję zwiedzić najnowszy budynek Uniwersytetu Ekonomicznego znajdujący się przy ul. Towarowej, który do użytku został oddany zaledwie kilka dni wcześniej. I choć bardzo nowoczesny, industrialny wystrój wnętrz wywołał w niektórych z nas w pierwszej chwili pewną konsternację, to nikt nie mógł zaprzeczyć, że całokształt jest imponujący, a audytoria, sale wykładowe i laboratoria - doskonale wyposażone i przygotowane na przyjęcie studentów zarówno obecnych, jak i przyszłych – w tym, być może, również nas. Kluczowym punktem programu okazało się wejście na taras najwyższego piętra budynku, z którego roztoczyła się przed nami rozświetlona panorama wieczornego Poznania. Do Kościana wracaliśmy bogatsi o nowe wrażenia i doświadczenia, z poczuciem satysfakcji, a także odrobinę bardziej przejrzystym obrazem naszej przyszłości.

Aniela Krajewska, kl. 1c

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024