Duisburg 2017

Dodano 03 października 2017
Duisburg 2017

22 września br. grupa uczniów z naszego liceum przyjęła do swoich rodzin - po raz kolejny w ciągu 26 lat - niemieckich przyjaciół z Duisburga, ze szkoły partnerskiej im. Mikołaja Kopernika. Już pierwszego dnia część grupy polsko-niemieckiej wymiany spotkała się na pysznych hamburgerach! Czas upłynął znakomicie, wspominaliśmy zeszłoroczne wydarzenia i cieszyliśmy się nadchodzącym tygodniem. Za organizację rozrywki podczas weekendu odpowiedzialni byli gospodarze. Większość rodzin wybrała się do Poznania, gdzie zwiedziła Stary Rynek, Bramę Poznańską oraz kompleks rozrywkowy „Malta”. Wieczorem wspólnie udaliśmy się na Jump Arenę. Niedzielnym popołudniem postanowiliśmy pokazać naszym gościom Kościan. Zabraliśmy ich na mały spacer po mieście, odwiedzając m.in wieżę ciśnień i muzeum regionalne. W poniedziałek goście uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w naszej szkole, szczególnie zachwyciły ich lekcje z wykorzystaniem multimediów. Później odbyło się spotkanie z Panią Dyrektor Małgorzatą Andersz oraz Burmistrzem Miasta Kościana - Panem Michałem Jurgą, podczas którego młodzież otrzymała drobne upominki. Około godz. 14 pod opieka prof. Małgorzaty Bartkowiak, prof. Magdaleny Kostrzewy, i prof. Moniki Bączkowskiej-Gapik wyruszyliśmy na 3-dniową wycieczkę do Torunia, na której to świętowaliśmy 15 urodziny Anniki oraz 18 urodziny Martyny Tylińskiej. Uczestnicy wymiany mieli okazję zwiedzić przepiękne miasto, w którym urodził się patron niemieckiej szkoły -  Mikołaj Kopernik, upiec własne pierniki i co najważniejsze spędzić czas we wspólnym gronie, udowadniając tym samym, że warto uczyć się języków, by nie stanowiły one żadnej bariery w kontaktach międzyludzkich. Czwartkowy wieczór był dla nas czymś wyjątkowym. Było to nasze ostatnie spotkanie, podczas którego towarzyszyła nam dobra zabawa i uśmiech na twarzy. Mogliśmy usiąść wokół ogniska, usmażyć kiełbaski, zakosztować innych pyszności i porozmawiać o tym, co wydarzyło się w ciągu tygodnia pobytu naszych przyjaciół. Przez ten tydzień zaprzyjaźniliśmy się ze sobą i kiedy nadszedł czas pożegnania trudno nam było opanować łzy. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce znów się spotkamy!- tym razem już prywatnie.

Alicja Kowalczyk i Karolina Kubacka kl. IIIf

„KOLBERG” znów w Alzey