"Dostojny Teofilu" - jasełka w Kolbergu

Dodano 10 stycznia 2023

"Dostojny Teofilu"

Po powrocie z zimowej przerwy świątecznej, w środę 4 stycznia odbyły się w naszej szkole Jasełka pt. Dostojny Teofilu.

Tytuł sztuki został zaczerpnięty z prologu Ewangelii wg św. Łukasza. Autor trzeciego zapisu ewangelicznego oraz księgi Dziejów Apostolskich adresuje swoje dzieła dostojnemu Teofilowi. Święty Łukasz przekazał mu historyczne wydarzenia, które związane są z życiem Jezusa od poczęcia do wniebowstąpienia. Imię Teofil jest pochodzenia greckiego i składa się z dwóch członów Theos – Bóg oraz Filos – przyjaciel  co oznacza Człowiek miły Bogu; Przyjaciel Boga. Jest to zaproszenie dla każdego z nas byśmy byli ludźmi miłymi Bogu, którzy potrafią zobaczyć drugiego człowieka żyjącego wokół nas.

Scenariuszem okazało się być Pismo Święte, w którym opisane zostały wszystkie wydarzenia opowiadające historię narodzin Jezusa z Nazaretu. Jednak zaskoczeniem dla wszystkich była forma w jakiej owe opowiadanie zostało nam przypomniane. Po wprowadzeniu księdza Marka nagle na auli szkolnej nastała ciemność, a na scenie rozbłysło światło i rozpoczął się teatr cieni. Lektorzy na sposób dialogowany opowiadali historię narodzin Jezusa, a aktorzy uwidaczniali ją cieniem. Pomiędzy poszczególnymi scenami towarzyszył nam śpiew kolęd i pastorałek chóru pod przewodnictwem absolwenta naszej szkoły Pana Jakuba Zielonki. Tradycja ukazana w zupełnie nowy sposób.

Na zakończenie Pani Dyrektor Małgorzata Andersz podsumowała nasze spotkanie oraz złożyła wszystkim życzenia noworoczne. Przywołane zostały słowa francusko-niemieckiego teologa i luterańskiego duchownego Alberta Schweitzera, który w 1952 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla - Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli. Wszyscy zostali zaproszeni by dzielić się szczęściem z drugim człowiekiem, być otwartym na tych, którzy są wokół nas oraz by każdy dbał o dobre imię naszej szkoły.

Było to ogromne przedsięwzięcie dla naszej społeczności szkolnej. Zaangażowanych w to dzieło było 51 uczniów. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania do tego wydarzenia. Absolwentowi naszej szkoły Panu Jakubowi Zielonce, za przygotowanie strony muzycznej sztuki. Panu Arturowi Szczepaniakowi za oświetlenie. Profesorom Panu Krzysztofowi Wopińskiemu za pomoc przy nagłośnieniu i nagrywaniu oraz Panu Robertowi Padurkowi za zdjęcia. Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, parafii Farnej oraz uczniom księdza Marka za pomoc w przygotowaniu scenografii. Uczniom Filipowi Mizerze i Jakubowi Paruszewskiemu oraz pracownikom obsługowym za wsparcie techniczne. Przede wszystkim lektorom, aktorom i muzykom za ich zaangażowanie, poświęcony czas i energię jakie włożyli w przygotowanie tych Jasełek.

Oto oni:

Narrator – Rybak Oliwia – 3C

Lektor Maryi i Słów Pisma – Wawrzyniak Ewelina – 3C

Lektor Elżbiety – Suchora Sara – 3E

Lektor Archanioła Gabriela – Juskowiak Olga – 3C

Lektorzy postaci – Konieczny Jakub – 3E;  Paruszewski Jakub – 2B;  Ratajczak Piotr – 3B

Aktorzy:

Maryja – Walczak Wiktoria – 3B

Józef – Wieczorek Mateusz – 2A

Archanioł Gabriel – Kolaska Gabriela – 3E

Anioły – Grzesiak Dominika – 2C; Zawartowska Oliwia – 2C

Elżbieta – Stawińska Amelia – 3C

Symeon – Suchora Sara – 3E

Pasterze – Dobraś Tobiasz – 2F;  Franek Filip – 2F; Napierkowski Jacek – 2F

Mędrcy  – Reich Aleksandra – 2A; Ruskowiak Aleksandra – 1H; Siejek Wiktoria – 2B

Herod – Dwornik Julia – 2F

Arcykapłan – Budzińska Jadwiga – 3C

Żołnierze – Buchwald Kinga – 1E;  Kolaska Alicja – 1B; Pluta Amelia – 1E

Kobiety – Albińska Aleksandra – 1G; Kamieniarz Alicja – 1G; Naskręt Dominika – 1G

Wokal:

Adamczak Aleksandra – 1H; Bartkowiak Aleksandra – 1H; Chochowska Wiktoria – 2F; Górna Anastazja – 3C; Józefowska Maja - 1E; Jurga Zofia – 4e1; Kram Martyna – 1E; Mania Magdalena - 3C; Marcinowska Martyna - 1A; Oleszak Zofia - 1C; Roszak Marta – 2C; Stanisławska Olga - 1A; Tęcza Agata - 1E ; Zapłata Natalia - 1A

Instrumenty:

Pianino - Kowaluk Szymon – 3A; Marciniak Jakub - 1A; Wieszczeczyński Joachim - 1C

Skrzypce - Yakovenko Bohdan - 2A

Wiolonczela elektryczna - Chochowska Wiktoria – 2F

Gitara akustyczna – Jurga Tomasz – 1A

Gitara klasyczna i ukulele - Kłonicka Joanna – 3E

Ukulele - Otremba Wiktoria - 3E

Flety poprzeczne - Kowalska Alicja – 1G; Ospałek Maria – 2C

Saksofon - Koralewska Dobrochna – 3B

ks. Marek Nowak

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024