« powrót 21 października 2019

By pamięć o nich nie zaginęła…

„Pamięć bez nienawiści i chęci odwetu jest wielką wartością, a ludzie, którzy ją tracą stają się niewolnikami” Marian Koszewski

Kolejną edycję głośnego czytania, biblioteka szkolna zainaugurowała książką Mariana Koszewskiego „Pamięć”, włączając się w ten sposób do obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

Marian Koszewski był absolwentem Gimnazjum i Liceum im. św. Stanisława Kostki, współzałożycielem w 1940 roku konspiracyjnej organizacji młodzieżowej ,,Pakt Czterech’’. Aresztowany przez Gestapo w 1941 roku, był więźniem politycznym Fortu VII w Poznaniu i obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen – Gusen, gdzie doczekał wyzwolenia w maju 1945 roku. Był współzałożycielem i członkiem honorowym Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej oraz Stowarzyszenia Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Kościanie, działaczem organizacji kombatanckich, członkiem honorowym wielu organizacji. Był wybitnym regionalistą, autorem książek i artykułów o Kościanie, wśród nich przewodników po miejscach pamięci narodowej, historykiem Kościoła Katolickiego i dziejów oręża polskiego. Jako jeden z nielicznych od dziesiątek lat co roku systematycznie i bezinteresownie odbywał spotkania z uczniami szkół kościańskich, przekazując im wiedzę o historii.

W głośnym czytaniu udział  wzięli uczniowie z klas: 1a, 1d oraz 2f, Uzupełnieniem lektury książki była prezentacja dotycząca życia i działalności autora przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 4 w Kościanie oraz okolicznościowa wystawa książek o tematyce drugiej wojny światowej.

Po skończonej lekturze uczniowie wpisali się do księgi pamiątkowej.

« powrót Drukuj

Czytaj również:

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga
Aleja Kościuszki 3, 64-000 Kościan
telefon i faks: +48 65 512 04 04
realizacja:Studio Fabryka