Daria i Piotr – finalistami Konkursu Humanistycznego

Dodano 06 grudnia 2016
Daria i Piotr – finalistami Konkursu Humanistycznego

W krainie nieoczywistości – oto  temat X Konkursu Humanistycznego SCRINIUM  dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z regionu leszczyńskiego.   Warto zastanowić się nad nazwą konkursu, która oddaje jego meritum:

- Scrinium to puszka, pudełko, drewniana skrzynia do przechowywania ksiąg, papierów, leków, czyli najcenniejszych rzeczy.

- U Horacego znajdziemy określenie „scrinia posco” – to nic innego, jak proszę o książki.

- W Codex Justinianus znajdziemy „ proximi magistri scriniorum” - pierwsi archiwiści.

- Od wyrazu scrinium pochodzą skryba (kopista ksiąg, egzegeta Biblii), skryptorium (pracownia, w której kopiowano książki rękopiśmiennicze).

Jednym z celów Scrinium  jest zachęcanie młodych ludzi  do czytania różnych tekstów kultury i korzystania z różnych źródeł  informacji.

Pierwszy etap konkursu polegał na napisaniu pracy na podany wyżej temat. Do finału zakwalifikowało się sześcioro uczestników, w tym dwoje z  naszego Liceum – Daria Krawczyk z klasy 3g i Piotr Michałowski z klasy 2e.

Finał miał miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie i polegał na zaprezentowaniu prac przez ich autorów. Czas prezentacji nie mógł przekroczyć 12 minut.  Patronat nad Konkursem objął Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a Honorowym opiekunem jest prof. dr hab. Stanisław Sierpowski.   Jury przy ocenie prezentacji wzięło pod uwagę zwłaszcza twórczy charakter pracy i sposób jej prezentacji.

Krainę nieoczywistości przedstawiono w różnorodny sposób, każdy z finalistów spojrzał na nią z innego punktu widzenia. Daria Krawczyk  z klasy 3g wypowiedziała się na temat powieści Doroty Terakowskiej pt. „Poczwarka”.  Zwróciła uwagę m. in. na problem niepełnosprawności – ukazała  rodzinę, w której pojawiło się dziecko z zespołem Downa. Daria swoje spostrzeżenia zilustrowała prezentacją multimedialną, wypowiadała się z pasją i głębokim zrozumieniem omawianego problemu.

Natomiast Piotr Michałowski zaskoczył wszystkich oryginalnością występu. Ku zdziwieniu widowni wyszedł na scenę auli ILO w Lesznie wraz z Natalią Górniak, koleżanką z klasy 2e. Tajemnica wyjaśniła się po chwili – swoje wnikliwe rozważania na temat powieści  Erica – Emmanuela Schmitta „Sekta egoistów”  wzbogacił o impresje taneczne. Stanowiły one interpretację taneczną omawianych zagadnień. Po występie Natalii i Piotrowi gratulowano zdolności i odwagi. Spróbujmy zatańczyć i zaraz potem kontynuować swoją wypowiedź.

Ostatecznie Daria i Piotr zostali finalistami Konkursu Humanistycznego Scrinium.Nagrodą były pięknie wydane książki współczesnych  pisarzy oraz  opublikowanie prac młodych autorów w pokonkursowym wydawnictwie. Można zatem uznać, że jest to Ich debiut wydawniczy. Nagrodzeni uczniowie mogą być bardzo zadowoleni, gdyż udział w konkursie stanowił swoistą próbę przed egzaminem maturalnym  z języka polskiego, którą to próbę Daria powtórzy w tym roku szkolnym, a drugoklasista Piotr w przyszłym.

Bardzo się cieszę z sukcesu obojga uczniów i serdecznie gratuluję.

Agnieszka Podgórska

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024