XII Marsz Pamięci – Katyń – Smoleńsk IV 2018

Dodano 20 kwietnia 2018
XII Marsz Pamięci – Katyń – Smoleńsk IV 2018

W dniach od 12 do 16 kwietnia 2018 dwoje uczniów naszej szkoły: Aleksandra Nowacka oraz Wojciech Kapusta z klasy III F pod opieką prof. Roberta Padurka byli uczestnikami projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem Memoramus. Głównym celem wyjazdu był udział w XII Marszu Pamięci (Katyńskim).

Podobnie jak w latach ubiegłych w wyjeździe brali udział uczniowie kilkunastu szkół średnich, głównie z Poznania (Liceum nr 1, nr 2, nr 5, nr 6, nr 8, nr 11, nr 14, nr 20, ZSE, ZSB, ZSBD), ponadto z Obornik, Swarzędza, Murowanej Gośliny i z naszego miasta.

Łącznie w wyjeździe uczestniczyło ok. 140 osób podróżujących dwoma piętrowymi autokarami. Cała długość trasy przejazdu wyniosła ponad 3000 km.

Tegoroczny Marsz Pamięci odbył się po raz pierwszy po śmierci jego inicjatora, zmarłego w lutym tego roku Wincentego Dowojny, syna zamordowanego w Katyniu oficera. W trakcie wyjazdu kilkukrotnie uczciliśmy tę dużą stratę minutą ciszy.

W ramach wyjazdu uczestnicy projektu byli pod pomnikiem Legionistów w Dyneburgu, następnego dnia zwiedzali Smoleńsk, rozpoczynając od wizyty na byłym lotniku wojskowym Siewiernyj, miejscu katastrofy polskiego samolotu w kwietniu 2010 r. Kolejnym punktem zwiedzania był Sobór Uspienski i spotkanie z ojcem franciszkaninem walczącym o odzyskanie kościoła rzymskokatolickiego w Smoleńsku. Ponadto uczniowie uczestniczyli też w programie artystycznym przygotowanym specjalnie dla wszystkich biorących udział w XII Marszu Pamięci w Domu Kultury w Smoleńsku. Zaprezentowała się głównie młodzież rosyjska a z naszej strony uczennice z I i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Kolejnego dnia uczniowie brali udział w XII Marszu Pamięci w Memoriale Katyńskim oraz spotkali się z młodzieżą rosyjską. W trakcie powrotu do Polski mogli też zwiedzić Kowno z licznymi zabytkami tego miasta.

Najważniejszym punktem programu był przeprowadzony w niedzielę 15 kwietnia 2018 r. XII Marsz Katyński. Rozpoczął się on od zbiórki na stacji kolejowej Gniezdowo, z której polscy oficerowie byli przewożeni samochodami więziennymi do Lasu Katyńskiego. Młodzież wyruszyła następnie do Zespołu Memorialnego w Katyniu, część trasy pokonując marszem. W Marszu Pamięci ze strony rosyjskiej - tak jak w poprzednich latach - uczestnikami byli uczniowie Korpusu Kadetów i Szkoły nr 8 w Smoleńsku, a także młodzież zrzeszona w organizacji polonijnej - Domu Polskim w Smoleńsku.

Na terenie Memoriału - zarówno w części rosyjskiej, jak i na Polskim Cmentarzu Wojennym - złożono kwiaty i zapalono znicze.

W niedzielnych uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele władz oświatowych województwa wielkopolskiego i Rady Miasta Poznania, administracji Smoleńska oraz smoleńskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał.

Cały wyjazd miał wymiar przede wszystkim historyczny. Nie mniej jednak mogliśmy również poznać kulturę, rosyjskie tradycje, piękno przyrody ogromnych, zalesionych lub też pokrytych łąkami i mokradłami, a często też jeziorami rosyjskich przestrzeni. Przebywając przez te kilka dni we wschodniej części kontynentu skosztowaliśmy też wyrobów kuchni rosyjskiej.

Wyjazd wywarł na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie. Wiązało się to przede wszystkim z udziałem w XII Marszu Pamięci, pobytem w wielu historycznych miejscach oraz dużą odmiennością tej części Rosji w odniesieniu do naszego regionu – Wielkopolski.

Dziękujemy też za wsparcie finansowe otrzymane od władz miasta, gdyż dzięki niemu możliwy był wyjazd do Katynia i Smoleńska. Niewątpliwie jest to dla nas wszystkich doskonała lekcja historii.

Robert Padurek

Kolberg na Eurolidze!!!