Wystawa z okazji 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Dodano 27 grudnia 2022
Wystawa z okazji 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Z okazji 104. rocznicy  Powstania Wielkopolskiego, uczennica klasy 3c Oliwia Rybak zorganizowała wystawę w naszej szkole. Potrzebne materiały zostały udostępnione przez Pana Stanisława Wałkiewicza –  nauczyciela ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Konojadzie. Na wystawie znalazły się m.in. szable, medale oraz elementy ubioru. Wystawa odbyła się w dniach 19-22 grudnia 2022 r.

Oliwia Rybak, klasa 3c

Śladami średniowiecza