« powrót 16 maja 2018

V Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

12 maja 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Taczanów odbył się V Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

12 maja 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Taczanów odbył się V Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych im. kapitana Jana Kempińskiego „Błyska” i porucznika Kazimierza Skalskiego „Zapory”, mający na celu upamiętnienie żołnierzy Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Grupa młodzieży z klasy 1C wybrała się tam wraz z wychowawcą P. Maluśkim.

 

Rajd zaczął się od złożenia ślubowania według roty przysięgi Armii Krajowej i otrzymania dokumentów niezbędnych do rozwiązania zadań, m. in. akt “Błyska”, mapy terenu i fałszywych dokumentów. Główne zadanie polegało na przejściu kilkunastokilometrowej trasy przy jednoczesnym rozwiązaniu zadań sprawdzających wiedzę historyczną, orientację w terenie oraz silną wolę, zahartowanie i umiejętności uczestników. Nie obyło się również bez zasadzek partyzantów i patroli wojskowych sprawdzających dokumenty. Po niecałych 5 godzinach marszu, kolbergowicze (którzy jako pierwsi dotarli do celu!) zjedli ciepły obiad i otrzymali pamiątkowe koszulki i książki jako nagrody.

 

Jak zawsze z profesorem Maluśkim, była to wycieczka wymagająca i męcząca, lecz wpływająca pozytywnie na uczniów, pozwalająca sprawdzić siebie w nowej sytuacji i stworzyć kolejne przyjemne wspomnienia w przyjaznej atmosferze.

Maja Czapla Kl. 1C

« powrót Drukuj

Czytaj również:

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga
Aleja Kościuszki 3, 64-000 Kościan
telefon i faks: +48 65 512 04 04
realizacja:Studio Fabryka