Święto Niepodległości 2022!

Dodano 15 listopada 2022
Święto Niepodległości 2022!

10 listopada 2022 roku, w auli naszej szkoły, miała miejsce akademia upamiętniająca 104 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Tegoroczna uroczystość miała charakter szczególny, ponieważ odbyła się w cieniu działań wojennych w Ukrainie, przez co z jeszcze większą mocą, przemówiła o tym, jak krucha może być wolność i jakiej ogromnej czujności i odwagi wymaga.

Uczniowie, którzy przygotowali uroczystość, zabrali nas w wędrówkę po kartach polskiej historii. Przypomnieli dzieła poetów, którzy na przestrzeni wieków podejmowali w swych utworach problematykę związaną z latami niewoli, czasem walk narodowowyzwoleńczych oraz dumy z polskości i bycia Polakiem. Twórcy Ci, poprzez swoje uniwersalne dzieła, w chwilach trudnych i bolesnych, wlewali w serca rodaków nadzieję na odzyskanie, utraconej niegdyś, a tak bardzo upragnionej, wolności.

W atmosferę historycznej podróży wprowadzili nas prowadzący: Marianna Nadzieja i Joachim Wieszczeczyński. „Kolbergowicze” przypomnieli wiersze Adama Asnyka, Juliusza Słowackiego, Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Czesława Miłosza.

Dzięki swoim talentom muzycznym, przepełnioną bólem i cierpieniem polską historię, przybliżyli: Marta Olejniczak, Marta Szczepaniak, Julia Wopińska, Zofia Oleszak, Magdalena Walczak, Monika Stachowiak, Anastazja Górna, Maciej Wesołek i Jędrzej Kościański, a klimat zadumy i  patriotycznej refleksji wzbogaciły poprzez taniec: Zofia Metzner, Nikola Szulc, Wiktoria Siejek, Hanna Skórzanek oraz Matylda Matuszczak.

Kolejne już spotkanie z bohaterami walki o naszą niepodległość, uświadomiło nam jaką cenę i wartość ma wolność, wzbudzając w nas nieodpartą refleksję nad odpowiedzialnością za przyszłe losy naszej Ojczyzny.

Izabela Pieprzyk

Magdalena Jakubowicz

Poezję zaprezentowali:

Martyna Marcinowska

Franciszek Czapla

Bogusz Los

Jakub Marciniak

Kajetan Rau

Piotr Mikołajczyk

Emilia Kapustka

Olga Stanisławska

Natalia Zapłata

Marta Szymańska

Natasza Urbaniak

Adrianna Szymanowska

Maja Józefowska

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024