„Nie z powodu trudności brak nam odwagi, to trudności się pojawiają, gdy nam jej brak” - motto wpisane przez ppłk. Grzegorza Kaliciaka do Księgi Pamiątkowej Szkoły jest piękną puentą spotkania, w którym uczestniczyła cała społeczność KOLBERGA.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w KOLBERGU każdego roku mają wyjątkową oprawę, nie inaczej było także 10 listopada 2016r. Nasze liceum odwiedził niezwykły gość – bohater –ppłk. Grzegorz Kaliciak - dowódca obrony ratusza w Karbali w 2004 roku, który był pierwowzorem głównego bohatera filmu „Karbala” (w jego rolę wcielił się Bartłomiej Topa). Atmosfera wyjątkowego święta, szacunku i podziwu towarzyszyła zebranym w auli od samego początku. Przejmujący film przygotowany przez Wojciecha Kapustę z kl. 2f, żołnierze w oryginalnych mundurach z misji w Iraku, barwne zapowiedzi Redaktora Jarosława Adamka to elementy, które wprowadziły nas w klimat rozmowy.
Spotkanie z ppłk. Grzegorzem Kaliciakiem bogate było w przesłania i tematy. Gość bardzo barwnie opowiadał o codziennej pracy na misji, o żołnierskim powołaniu do służby i bohaterskich postawach, które szczególnie podczas walk w Iraku – „w miejscu, w którym nie obowiązywały żadne prawa” – nabierały heroicznego wymiaru. Gdyż, jak podkreślał ppłk. Kaliciak, ważna była jedna zasada: „wyjeżdżamy w 100% i wracamy w 100%”. Militarne aspekty spotkania były łączone z faktami z historii, tradycjami i wskazówkami – hasło ppłk. Kaliciaka: „WARTO CZYTAĆ” – kilkakrotnie przywołane po wskazaniu wielu tytułów książek (szczególnie polecanego tomu reportaży Wojciecha Jagielskiego pt. „Modlitwa o deszcz”), udowodniło, że trzeba nieustannie poszerzać wiedzę, gdyż tylko wtedy możemy w pełni rozumieć otaczającą nas rzeczywistość.
Uczniowie naszego liceum także przygotowali kilka pytań, m.in. o pourazowy stres pola walki, o pracę nad filmem „Karbala” (dowiedzieliśmy się między innymi, że dość długo zabiegano o możliwość nagrania tzw. scen szerokich – film miał być kręcony w Syrii, Egipcie, północnym Iraku, aż w końcu zdecydowano, że zrealizowany będzie w Jordanii… a rolę ppłk. Kaliciaka miał początkowo grać Marcin Dorociński) i o aktorską kreację Bartłomieja Topy jako dowódcy z Karbali.
Gromkie brawa rozpoczęły i zakończyły niezwykłą lekcję patriotyzmu – świadectwo ppłk. Kaliciaka wskrzesiło w każdym z nas poczucie dumy z polskiej armii i wprowadziło w klimat niezwykłego patriotycznego świętowania. Wolność i demokracja to wartości, o które polscy bohaterowie walczyli i które zawsze należy pielęgnować!
Radosnego świętowania 11 listopada!
Wojciech Morawski
Zdjęcia: Kinga Nowacka, kl. 2a
Robert Padurek