« powrót 14 października 2019

ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ 2019

Corocznie 14 października to dzień szczególny dla ludzi związanych z oświatą – Dzień Edukacji Narodowej. Gdy mówimy „edukacja”, to przede wszystkim myślimy o nauczycielach i wychowawcach i właśnie od nich zaczęła swoje okolicznościowe wystąpienie pani dyrektor Małgorzata Andersz, przywołując cytat z Janusza Korczaka:

„Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil”.

Nauczyciele stają dziś przed wyzwaniami współczesności, ponieważ żyjemy w czasach, gdy encyklopedię zastąpiły Google i Wikipedia, co oznacza, że tym ważniejsze jest przekazywanie wartości i odkrywanie talentów, bo przecież każdy jakiś talent posiada. Pani Dyrektor podała przykłady kilku wielce utalentowanych Polaków, którzy dali światu wspaniałe wynalazki, np. Jan Szczepanik (50 wynalazków, w tym kamizelka kuloodporna) oraz Jan Karpiński – inżynier elektronik i informatyk, twórca minikomputera w latach 50-tych ubiegłego wieku! Wspaniała motywacja, aby podążać ich śladem, bo, jak mawiali starożytni, „słowa uczą, przykłady pociągają”. Nauczyciele robią wszystko, aby uczniowie mogli odkryć w sobie talent. O dawaniu przykładu mówił też do nauczycieli cytowany przez mówczynię Jan Paweł II

„(Młodzi ludzie) oczekują też odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od was przykładu życia”.

Pani Dyrektor podziękowała i złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły, a osobne podziękowania skierowała do Burmistrza Miasta Kościana pana Piotra Ruszkiewicza i innych samorządowców za wspomaganie działań szkoły.

Tradycyjnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej wielu nauczycieli i innych pracowników szkoły odebrało Nagrody Burmistrza i Dyrektora szkoły.

„Wszyscy robimy coś ważnego. Wynika to z misji, którą wykonujemy: nie wtłaczamy, a wznosimy”, tym nawiązaniem do początkowego cytatu Pani Dyrektor zakończyła swoje wystąpienie.

Uczniowie również złożyli życzenia, dziękując za wspieranie w podejmowaniu decyzji i kształtowanie ich umysłów. Zwrócili się także do swoich rówieśników z prośbą, aby z pasją uczestniczyli w życiu szkoły i nie zabrakło im radości z bycia „kolbergowiczem”. Uczniowie podziękowali też przy pomocy wykonanych przez siebie piosenek: Martyna zaśpiewała „Okularników” Agnieszki Osieckiej, a Szymon wcielił się w Elvisa Presleya w piosence „Can’t help falling in love”.

Zapewne niespodzianką dla wszystkich zebranych była Kolbergowska Debata Oxfordzka, która zakończyła uroczystość. Najpierw Jonasz wytłumaczył, na czym tego rodzaju debata polega, a potem ujawniono frapujący temat: „Podjęcie pracy jest korzystniejsze niż kontunuowanie nauki”. „propozycja” i „opozycja” ścierały się w argumentowaniu, ale tym razem nie ogłoszono zwycięzcy. Ciekawa lekcja kultury prowadzenia merytorycznej dyskusji.

Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości – jesteście wspaniali!

Urszula Iwaszczuk

Zdjęcia: Robert Padurek, Samorząd Uczniowski

« powrót Drukuj

Czytaj również:

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga
Aleja Kościuszki 3, 64-000 Kościan
telefon i faks: +48 65 512 04 04
realizacja:Studio Fabryka