SPOTKANIE Z POSŁEM

Dodano 07 lutego 2018
SPOTKANIE Z POSŁEM

Po przejściu procedur bezpieczeństwa (wyjęciu wszystkiego z kieszeni i przejściu przez specjalne bramki) weszliśmy do polskiego parlamentu.

Pani przewodniczka już na nas czekała. Ciekawie opowiedziała historię polskiego parlamentaryzmu i samego budynku, od czasu do czasu zadając pytania, na które uczniowie natychmiast odpowiadali, co wywoływało zachwyt pani przewodniczki: „Szóstka z wos-u!”. Po pewnym czasie do sali plenarnej przyszedł pan poseł Adam Szłapka, który na wstępie zapowiedział, że woli odpowiadać na pytania niż wygłaszać przemówienie. Długo nie musiał czekać. Pytania były różnorodne: o pracę w komisjach sejmowych, zasadach kompletowania składu komisji, o politykę historyczną na przykładzie ostatniej ustawy o IPN-nie. Niektóre pytania dotyczyły bezpośrednio Pana Posła: kiedy zaczął interesować się polityką, jakie ma wykształcenie, czy zaangażowanie w działalność społeczną nie przeszkadzało mu w studiowaniu, jak przebiegała jego kariera zawodowa. Kilkoro uczniów odbyło jeszcze rozmowy z posłem  w mniejszym gronie, a pani przewodniczka (która cały czas była obecna na spotkaniu) co chwilę wygłaszała pochwały dla grupy za wiedzę, ogromne zainteresowanie i kulturalną dyskusję. Zwiedziliśmy też znany z telewizji korytarz sejmowy, widzieliśmy, jak minister Szyszko i posłowie zbierają się w sali kolumnowej na posiedzenie komisji środowiska, na które przyszła także dziennikarka Kinga Rusin. Z pewnością uczniowie przeżyli ciekawą lekcję wiedzy o społeczeństwie.

Odbyliśmy też spacer od Krakowskiego Przedmieścia (z krótkim postojem przy Pałacu Prezydenckim), przez Plac Zamkowy i Starówkę do Barbakanu. Wyobraźcie sobie, że na Starym Rynku wokół Syrenki jest lodowisko i ludzie świetnie bawią się podczas jazdy na łyżwach w tym malowniczym otoczeniu. Na koniec musieliśmy wpaść do Złotych Tarasów na zakupy i posiłek regeneracyjny. Jazda do domu zajęła około 4 i pół godziny i już o 22.30 byliśmy w Kościanie. Jak dobrze, że są autostrady!

Urszula Iwaszczuk

Wyprawa w Góry Suche