Podsumowanie debatanckiego marca

Dodano 27 marca 2018
Podsumowanie debatanckiego marca

3 marca reprezentacja Kolberga uczestniczyła w charytatywnym Turnieju Debat Oksfordzkich w Zabrzu. Jego celem było pozyskanie funduszy na rehabilitacje dzieci po przeszczepie serca. Drużyna w składzie: Tomasz Olejnik, Szymon Przywecki, Maria Marciniak i Wiktoria Glinkowska stoczyła dwa pojedynki.
W pierwszym brawurowo eliminując drużynę studentów Warszawy, w drugim – niestety przegranym – godnie mierząc się na słowa z reprezentacją Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Warto jednak pamiętać, że oprócz sprawdzianu retorycznych umiejętności cel turnieju był przede wszytkim dobroczynny.

Już tydzień później odbyły się eliminacje do tegorocznej - 6 już - edycji Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Fundację Edukacyjną G 5 na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.
         W pierwszych dniach marca dowiedzieliśmy się, ze możemy wystawić też drugą drużynę. Dla 3/4 składu "z Zabrza" oznaczalo to więc kolejny tydzień intensywnych przygotowań. Niestety tym razem się nie udało i w sobotnich eliminacjach zespół w składzie: Adam Urbański, Szymon Przywecki, Maria Marciniak i Tomasz Olejnik zajęła w swej grupie eliminacyjnej 4 miejsce ( awansem premiowane były pierwsze dwie lokaty). Znakomicie spisały się natomiast dziewczyny z zespołu występującego w niedzielę, wygrywając swoją grupę eliminacyjną i pewnie awansując do kwietniowych finałów. Drużyna w składzie: Weronika Wojciechowska, Katarzyna Markiewicz, Aleksnadra Nowacka i Wiktoria Glinkowska wygrała wszytkie debaty w grupie (Sztum, Warszawa, Kraków, Poznań – Liceum Marii Magdaleny), a Weronika Wojciechowska została 4 mówcą w rankingu najlepszych mówców tego dnia eliminacji. Finał MPDO odbędzie się 14 – 15 kwietnia w Poznaniu Trzymajcie kciuki !!!

I tylko jedna rzecz - jak łyżka dziegciu - psuje smak beczki miodu. Turniej eliminacyjny do MPDO był pożegnalnym występem na niwie debatanckiej Oli Nowackiej, której w imieniu Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich i wszystkich, którzy kibicują jego działaniom serdecznie dziękuję. Za kreatywność, szalone pomysły, bycie liderem drużyny, który nie zawsze musi strzelać bramki, ale wie jak właściwie rozdzielać podania, za "kulki mocy", elokwencję "karabinu maszynowego". Słowem za trzy lata wspaniałej pracy. Ola – sztosik !!!

Opiekun Szkolnego Klubu Debat

Janusz Grupiński

zdjęcia:

Wojciech Kapusta

Poniżej znajduje się link do materiału filmowego z Turnieju w Zabrzu:

LINK - TURNIEJ W ZABRZU

Stypendium Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego