POSTPRAWDA CZYLI KŁAMSTWO

Dodano 12 kwietnia 2017
POSTPRAWDA CZYLI KŁAMSTWO

„Postprawda” czy „alternatywne fakty” to słowa, które zrobiły ostatnio niesamowitą karierę. Jak nie dać się uwieść tym nawet interesująco brzmiącym wyrażeniom mówił podczas poniedziałkowego spotkania w auli absolwent naszego liceum profesor Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w wykładzie „Gospodarka w czasach postprawdy”.

Czy sytuacja ekonomiczna Polski jest dobra, czy, jak twierdzili niedawno niektórzy, wręcz przeciwnie („w ruinie”)? Aby dobrze zrozumieć, gdzie jesteśmy dzisiaj prześledziliśmy drogę, którą przeszliśmy od transformacji w 1990 roku. Wszystkie pokazane przez Profesora wiarygodne wskaźniki pokazują, że zrobiliśmy największy postęp w porównaniu z krajami naszego regionu, które wychodziły z gospodarki centralnie sterowanej (komunistycznej) do rynkowej. „Powinniście być dumni z waszych rodziców i dziadków, że dokonali tak wspaniałego dzieła”, stwierdził wykładowca.  Nieźle też wypadamy na tle krajów południowej Europy, które przecież nie musiały zmagać się z tak poważnymi wyzwaniami, bo miały gospodarkę rynkową, czyli, zdaniem Profesora: „lepsza byle jaka gospodarka rynkowa niż centralnie sterowana”, z czym wobec ewidentnych faktów nietrudno się zgodzić. Profesor Kowalski obalił też powszechnie funkcjonujące przekonanie, jakoby w Polsce panowało wysokie rozwarstwienie dochodowe, mierzone wskaźnikiem Giniego. Okazuje się, że nie jest tak źle: plasujemy się w średniej unijnej z tendencją ku poprawie, gorzej jest w Bułgarii, Rumunii, Łotwie, Litwie i jeszcze w wielu innych krajach. A dlaczego ciągle zarabiamy tak mało? I znów: powinniśmy porównywać się z krajami, które przed 1990 rokiem były podobne do nas, nie z tymi, gdzie zawsze panowały reguły ekonomiczne. Tylko w Estonii płaca minimalna jest wyższa (470 euro) niż w Polsce (455 euro), nawet w Czechach i na Węgrzech wynosi ona mniej (odpowiednio 413 i 408 euro), ale już w np. Bułgarii to zaledwie 236 euro. „Oczekujemy wyższych zarobków, to zrozumiałe. Ale to jest tak, jakbyśmy nagle zapragnęli, żeby Lech wygrał z Bayern Monachium – do tego jeszcze trochę przed nami”, podsumował prof. Tadeusz Kowalski.  Kwestia płacy minimalnej szczególnie zainteresowała Tomasz z 1A, który poprosił o dodatkowe wyjaśnienia.

„Bądźcie krytyczni, sprawdzajcie wiarygodne źródła, aby poznać prawdę na jakiś temat”, zaapelował do uczniów profesor Kowalski.  Z prezentacji faktów wyłonił się obraz Polski jako kraju z nieźle funkcjonującą gospodarką, którego obywatele wykonali niesamowite zadanie, aby wyjść z zapaści po latach komunizmu na prostą ku normalności.

Urszula Iwaszczuk

Czytaj także

Życzenia Wielkanocne
26 marca 2024
Życzenia Wielkanocne
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Dzień wody w Kolbergu
25 marca 2024
Dzień wody w Kolbergu