PIERWSZE SPOTKANIE Z ADAMEM TOMASZEWSKIM

Dodano 02 grudnia 2017
PIERWSZE SPOTKANIE Z ADAMEM TOMASZEWSKIM

"... zostanie już z nami ten kraj po kres przeznaczeń, piękny kraj, Kościańska Ziemia"- mówią słowa  Adama Tomaszewskiego,  umieszczone na tablicy pamiątkowej, znajdującej sią na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kościanie.

29 listopada 2017 roku uczniowie klasy II d udali się wraz z polonistką, panią Agnieszką Podgórską na pierwsze oficjalne zajęcia w ramach lekcji języka polskiego, zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie. Zajęcia poprowadziła pani Kierownik Działu Zbiorów dla Dorosłych  Hanna Kaczmarek.

Jako iż było to pierwsze takie spotkanie (i nie ostatnie), na samym początku zapoznaliśmy się z tym, jak funkcjonuje biblioteka, co możemy w niej znaleźć (wbrew pozorom nie są to tylko książki!), a także jak założyć własną kartę czytelniczą. Dowiedzieliśmy się również, na jakich zasadach działają czytelnia oraz wypożyczalnia, poznaliśmy platformy  takie jak IBUK  Libra czy Legimi, które dają dostęp do wielu tysięcy książek w formacie elektronicznym. Wystarczy tylko posiadać kartę czytelniczą miejskiej biblioteki i poprosić o kod dostępu, aby korzystać z nich zupełnie za darmo.

Niezwykła lekcja języka polskiego była okazją do zapoznania się z życiorysem patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej - Adama Tomaszewskiego.

Adam Tomaszewski urodził się w Kościanie 9 sierpnia 1918 roku, był absolwentem Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki znajdującego się w Kościanie (dawna nazwa naszego liceum) oraz członkiem Armii Krajowej, brał udział między innymi w Powstaniu Warszawskim. W 1948 roku wyjechał do Kanady i zamieszkał w niej na stałe. Jego pierwsza książka „Młodość została nad Odrą” ukazuje piękno Kościana w czasach dwudziestolecia międzywojennego. W roku 1997 Rada Miejska Kościana nadała Adamowi Tomaszewskiemu  Honorowe Obywatelstwo Miasta Kościana. Pisarz zmarł 9 sierpnia 2002 roku w Kościanie, w dniu swych 84. urodzin. Aby upamiętnić Jego dorobek, w 2005 roku Jego imię nadano Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie.

Przyszły rok (2018) ma być Rokiem Adama Tomaszewskiego na Ziemi Kościańskiej z  uwagi na  100 rocznicę Jego urodzin. Z tej okazji klasa 2d  rozpoczęła ścisłą współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną, której pierwszym owocem były nasze środowe zajęcia.

Warto dodać, że współpraca nieoficjalnie miała miejsce  już od dawna - poprzez uczestniczenie w spotkaniach organizowanych przez Bibliotekę, takich jak Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, spotkanie z Jarosławem Kretem, które odbyło się 29 października tego roku (uczestniczki z klasy II d opowiadając o tym wydarzeniu, zwróciły uwagę na ciekawe informacje  na temat Ziemi Świętej, a także zachęcają do udziału w tego typu spotkaniach, które “oferują duży bagaż wiedzy”), czy chociażby kolejny Listopad Poetycki w murach naszej szkoły.

Mamy nadzieję, że nasza współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie będzie trwała jak najdłużej i dostarczy nam wielu literackich uniesień.

„To już nie to miasto, ale jest w nim coś takiego, jakiś genius loci, że mnie tu ciągle ciągnie”- słowa Adama Tomaszewskiego, wypowiedziane podczas ostatniego spotkania z czytelnikami w Miejskiej  Bibliotece Publicznej.

Dorota Michalska, Weronika Szymanowska, klasa II d

Zdjęcia: Wiktoria Snuszka, klasa II d