Na przerwę od nauki - psychologia pozytywna

Dodano 08 kwietnia 2020
Na przerwę od nauki - psychologia pozytywna

Drodzy uczniowie!

Ostatnie tygodnie nauki były wyjątkowe i na pewno wyczerpujące. Zbliża się wiosenna przerwa od zajęć lekcyjnych. Zupełnie inna od tych, które do tej pory znaliśmy. Nikt z nas nie mógł przewidzieć, że pierwsze wiosenne słońce będziemy mogli łapać jedynie na balkonach czy przydomowych ogródkach, a nadchodzące Święta celebrować jedynie w ograniczony sposób... Nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować z radości, świętowania, dawania sobie prawa do odpoczynku!

Jak łapać równowagę psychiczną i dbać o swój dobrostan? Co decyduje o ludzkim szczęściu? To pytania, które zadają sobie specjaliści od psychologii pozytywnej. Serdecznie zachęcam do  zagłębienia w wolnej chwili tej dziedziny wiedzy!

Na początek odsyłam zainteresowanych do krótkiego wykładu ze świetnej platformy TedTalks:

Shawn Achor „The happy secret to better work”:

Dowiecie się w nim m.in., jakie krótkie codzienne działania wpływają na nasze dobre samopoczucie!

Jednym z twórców psychologii pozytywnej był Martin Seligman (chętnych odsyłam na stronę: https://www.authentichappiness.sas.upenn.edu/ , na której możecie między innymi sprawdzić za pomocą darmowego kewstionariusza swój „poziom szczęścia”J). Seligman, Steen i Parks wyodrębnili na podstawie badań kilka interwencji, których praktykowanie sprzyja naszemu szczęściu.

Niektóre z nich to m.in.:

1)      Wyraz wdzięczności – napisanie i dostarczenie listu (tradycyjnego lub online) wyrażającego wdzięczność wobec osoby, która była sczególnie życzliwa, a której nigdy wystarczająco nie podziękowaliśmy

2)      Trzy dobre sprawy – spisywanie 3 dobrych wydarzeń każdego dnia przez minimum tydzień i wyjaśnianie ich przyczyn

3)      Szczyt możliwości – opisanie momentu, w którym śwetnie sobie poradziliśmy i refleksja nad własnymi siłami, które się wtedy zaznaczyły

4)      Odnajdywanie tzw. sił sygnaturowych – sił naszego charakteru, które przyczyniają się do naszego rozwoju i dają nam dobre samopoczucie (można przetestować się tutaj: https://www.viacharacter.org/survey/account/register )

5)      Wykorzystywanie swoich sił charakteru w nowy sposób – określenie własnych sił i wykorzystywanie jednej z nich każdego dnia w nowy sposób przez tydzień

Przed nami kilka dni, które są okazją do radosnego świętowania i odpoczynku. Zamiast skupiać się na tym, co dziś jest niemożliwe czy narzekać na ograniczenia, możemy zadziałać na to, co zależy od nas samych – na nasze samopoczucie. Wykorzystajcie ten czas na zadbanie o samego siebie.

Praktykujcie szczęście! Dużo dobrego dla Was!

Karolina Szymanowska, psycholog szkolny

Śladami średniowiecza