MY NARÓD

Dodano 15 listopada 2019
MY NARÓD

„W historii narodu polskiego są chwile upadku i chwały. Takim wyjątkowym rokiem był 1918, kiedy to Polacy po 123 latach niewoli odzyskali niepodległość. Wielka radość opanowała wtedy rodaków. Tworzyli oni swoje państwo od podstaw. Społeczność uczniowska miała zaszczyt w ubiegłym roku uczestniczyć w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Dzisiaj, szanując  pamięć Marszałka Piłsudskiego i jego legionów, chcemy jednak przypomnieć inny rok, rok 1989 i zdarzenia z nim związane, kiedy na nowo poczuliśmy smak wolności. W Polsce dokonała się wtedy rzecz wielka”.

Są to słowa  rozpoczynające  akademię ku czci Święta Niepodległości. Czterdziestopięciominutowy program przybliżył uczniom Kolberga historię ostatnich trzydziestu lat i ludzi ją tworzących. Filmy przywołały niezwykle ważne momenty naszej drogi do suwerenności: przemówienie Lecha Wałęsy w Kongresie, przystąpienie Polski do Paktu Północnotlantyckiego, przyjęcie Polski do Unii Europejskiej. To były chwile szczególnie ważne i wzniosłe. Polacy zbuntowali się przeciwko komunizmowi, powiedzieli: pozostaniemy sobie wierni. Bez Polski nie upadłby mur berliński i żelazna kurtyna stałaby nadal. To u nas rozpoczęła się reakcja łańcuchowa zmieniająca Europę Środkowo-Wschodnią.

Dla Polaków niezwykle ważną osobą był i jest Jan Paweł II. To on był naszymi ustami, kiedy Polaków skazano na milczenie, dodawał sił pognębionej Ojczyźnie. Nakazał dbać „o wielkie wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska”.

12 listopada 2019r.społeczność uczniowska uczciła 101 rocznicę odzyskania Niepodległości i 30 rocznicę wyjątkowych zdarzeń zapoczątkowanych w 1989r. Wszyscy cieszyliśmy się wolnością, słuchając fragmentów utworów Wisławy Szymborskiej, Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Kasprowicza, Tadeusza Różewicza, Juliana Tuwima oraz piosenek Jana Kaczmarka, Andrzeja Rosiewicza i Grzegorza Cugowskiego.

Róża Tomczak

Zdjęcia: Robert Padurek