LEKCJA POETYCKA

Dodano 13 listopada 2019
LEKCJA POETYCKA

W piątek, 8 listopada br. odbyło się kolejne już spotkanie w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. W tym roku, z okazji 42. edycji, mieliśmy zaszczyt gościć poetę Michała Banaszaka.

W lekcji poetyckiej udział wzięli uczniowie klas 1d1, 2d i 2f oraz reprezentanci szkolnego pisma „In Abstracto”. Organizacją całości zajęli się humaniści z 2f pod kierunkiem Pani prof. Agnieszki Podgórskiej. Na początku konferansjerzy: Julia Gulik, Aleksandra Waszak oraz Daniel Skoracki przybliżyli historię tego typu spotkań oraz zaprezentowali sylwetkę naszego Gościa.

 „Listopad Poetycki – pisał jeden z poetów – jest największą i najbardziej elegancką imprezą literacką nie tylko w skali krajowej, lecz w wymiarze europejskim… i jest w jakimś sensie porównywalny z Targami Poznańskimi, z tym, że przynosi większe zyski, bo inwestuje w ludzi, w ich wyobraźnię, a to znaczy, że inwestuje w naszą przyszłość”. Listopad Poetycki wypływa ze źródła Ogólnopolskich Festiwali Młodej Poezji. Zapraszano na nie do Poznania już w latach sześćdziesiątych. Spotkania stanowią wydarzenie dla środowiska literackiego, promują poetów i integrują ich, równocześnie popularyzują poezję, zwłaszcza wśród chłonnej i mądrej młodzieży, jakiej w kościańskiej bibliotece nie zabrakło.

Dotychczas, dzięki organizowanym przez Panią prof. Agnieszkę Podgórską i uczniów naszego liceum  -przy współpracy z Biblioteką Miejską - spotkaniom w naszych murach gościli: Lam Quang My, Krzysztof Galas, Ryszard Biberstajn, Kazimierz Burnat, Helena Gordziej, Vladan Stamenković, Maria Mistrioti i Tomasz Lebioda, Oleksander Gordon, Peter Gehrisch, Maria Duszka, Jerzy Beniamin Zimny oraz Joanna Słodyczka. W tym roku szkolnym lekcja poetycka po raz pierwszy odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie.

 Nasz tegoroczny gość, Michał Banaszak jest absolwentem filologii angielskiej i prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie kontynuuje studia doktoranckie w zakresie literaturoznawstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jego wiersze bardzo szybko zdobywają popularność i są doceniane na wielu konkursach, o których skromny poeta pobieżnie wspomniał w głównej części spotkania.                                                            

Wydarzenie rozpoczęło się pięknym wykonaniem autorskiej piosenki Alicji Flak z klasy 1d1, którą zaśpiewała, grając  na ukulele. Vanessa Smoczyk oraz Paweł Ryba z klasy IIF w niezwykły sposób zinterpretowali fragment ,,Snu” autorstwa Olgi Tokarczuk. Nie zabrakło również interpretacji wierszy samego gościa. Recytacji podjęli się uczniowie z klasy IIF. Natalia Pieprzyk wybrała wiersz ,,Miejsca”, a Mariola Stróżyńska oraz Daniel Skoracki przedstawili ,,Plac Słowiański”.

Następnie głos zabrał Pan Michał Banaszak, który opowiedział trochę o sobie, swojej pracy i początkach twórczości, przeczytał kilka wierszy, a następnie pozwolił zadawać  pytania uczniom. Młodzież nurtowało wiele spraw takich jak m. in. inspiracja do pisania, ulubieni pisarze i ich dzieła, czas oraz dogodne miejsca do tworzenia. Pan Banaszak z uśmiechem  i humorem odpowiadał na każde z nich. Podzielił się też spostrzeżeniami i wskazówkami dotyczącymi interpretacji dzieł i poradami dla młodych poetów.

Na zakończenie spotkania Gabriela Bardyan, Natalia Dahlke, Julia Gulik oraz Vanessa Smoczyk wykonały piosenkę ,,Chodź, pomaluj mój świat” zespołu 2 plus 1, do którego wykonania przyłączyła się publiczność, klaszcząc w rytm melodii. Całość w ciepłych słowach podsumował Pan wicedyrektor Wojciech Morawski. Pogodna, wesoła atmosfera i miłe wspomnienia  długo utrzymywały się w sercach uczniów, którzy z uśmiechem wrócili na lekcje.

Weronika Durka, Maja Prajs, kl. 2f

Zdjęcia: Martyna Tylczyńska, kl. 2f

Czytaj także

Stypendium Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego
16 kwietnia 2024
Stypendium Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Międzypokoleniowy panel dyskusyjny
11 kwietnia 2024
Międzypokoleniowy panel dyskusyjny