„Kosmiczny” projekt naszych uczniów

Dodano 24 lipca 2021
„Kosmiczny” projekt naszych uczniów

Drużyna SpaceRad, której członkami byli Dawid Bugajewski i Oskar Kościański z klasy 2a1 oraz Błażej Milik z 4 Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, znaleźli się w gronie 10 zwycięskich drużyn (spośród 154 awansujących do finału ) międzynarodowego konkursu Astro Pi organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jest to jedyna polska drużyna na liście laureatów. Konkurs składał się z 4 etapów. Polegał na zaprojektowaniu i zaprogramowaniu eksperymentu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Eksperymenty wybranych drużyn zostały wykonane. Kolejnym etapem była analiza otrzymanych danych i napisanie raportu ze swoich działań. Członkowie zwycięskich drużyn będą mogli porozmawiać z Luca Parmitiano, astronautą pracującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Projekt drużyny SpaceRad polegał na wyznaczaniu współczynnika odbijania promieni słonecznych dla wybranych obszarów Ziemi oraz znalezienia najbardziej optymalnych miejsc dla tzw. dwustronnych farm słonecznych.

Link do wyników konkursu: https://www.raspberrypi.org/blog/winners-astro-pi-mission-space-lab-20-21/

Życzenia Wielkanocne
26 marca 2024