Kolberg żegna swojego absolwenta Pana Macieja Morawskiego

Dodano 08 czerwca 2021
Kolberg żegna swojego absolwenta  Pana Macieja Morawskiego

Redaktor Maciej Morawski – dziennikarz Radia Wolna Europa, publicysta, Honorowy Obywatel Miasta Kościana, absolwent naszej szkoły – zmarł w niedzielę, 6 czerwca 2021 r., w paryskim szpitalu uniwersyteckim. Wspominamy go z wielkim sentymentem i wzruszeniem, przypominając sobie spotkania w naszej szkole.

Pan Maciej Morawski urodził się w 1929 roku w Poznaniu. Jest synem Marii z Turnów i Kajetana Dzierżykraj Morawskiego – ambasadora Polski we Francji przy rządzie gen. Charlesa de Gaulle’a. Dzieciństwo spędził w Jurkowie, działał w AK. Po wojnie, w styczniu 1946 roku zdał maturę w kościańskim liceum i w tym samym roku wyjechał do Paryża. Kształcił się na Katolickim Uniwersytecie w Paryżu, a następnie w Kolegium Wolnej Europy w Strasburgu. Przez 27 lat (od 1965 r.) redaktor Maciej Morawski był stałym, etatowym korespondentem Radia Wolna Europa w Paryżu – rozgłośni, która informowała o faktycznych poczynaniach władzy ludowej, odrzucała i lekceważyła komunistyczną propagandę.
Panu Morawskiemu wywiadów udzielali m.in. Lech Wałęsa, Bronisław Geremek, Stefan Kisielewski, Jacek Kuroń, Donald Tusk. Był również dorywczym współpracownikiem paryskiej „Kultury”. Odznaczony wieloma wyróżnieniami m.in. Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zapamiętamy  Pana Macieja Morawskiego jako erudytę, który ukochał swoją małą ojczyznę i chętnie do niej wracał, dzieląc się wspomnieniami z lat młodości.  Każde spotkanie z Nim było niezwykłą przygodą a zarazem niecodzienną lekcją historii.

Pamięć o nim zostanie z nami na zawsze.

Śladami średniowiecza
17 kwietnia 2024