Jak połączyć naukę z biznesem?

Dodano 30 października 2017
Jak połączyć naukę z biznesem?

Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań naukowych, wykorzystywanie zaawansowanych technologii, wdrażanie efektów badań naukowych w gospodarce to podstawowe cele działalności Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. Październikowy poniedziałek upłynął uczniom klasy 3b na zgłębianiu oferty poznańskiego (pierwszego powstałego w Polsce, już w 1995 roku) parku naukowego. Grupa licealistów z KOLBERGA została powitana przez prof. dr. hab. Hieronima Maciejewskiego – Zastępcę Dyrektora PPNT, który z wielkim entuzjazmem (Profesor jest kościaniakiem) opowiedział o historii instytucji. Następnie odbyły się panelowe zajęcia: pani Agnieszka Mika z Działu PR i Marketingu PPNT zaprezentowała, w jaki sposób można połączyć naukę z biznesem - każdy przekonał się, że ma szansę stworzyć własną innowacyjną działalność, liczy się tylko POMYSŁ; pan Mateusz Jarus w praktyce pokazał, że z POMYSŁU może zrodzić się zaawansowana technologicznie działalność branży IT – poznaliśmy założenia firmy „Expansio” (wszak każdy może stworzyć oprogramowanie, które będzie wykorzystywane przez liderów rynku!).

Druga część zajęć pozwoliła w empiryczny sposób poznać edukację: zmierzyliśmy się z jednym z eksperymentów, które wykonywane są w Laboratorium Wyobraźni PPNT (swoistym poznańskim CENTRUM NAUKI KOPERNIK) – nie wszystkim udało się zapalić diodę. Zajęcia prowadzone przez studentkę trzeciego roku wydziału elektrycznego Politechniki Poznańskiej z pewnością dostarczyły wielu pozytywnych emocji. Na koniec odbyło się zwiedzanie PPNT – szczególnie Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii zachwycił licealistów z KOLBERGA (niestety nie wszędzie mogliśmy wejść czy robić zdjęcia… wszak POMYSŁ musi być pilnie strzeżony).

To był inspirujący, motywujący i twórczy dzień… każdy z nas może osiągnąć sukces… trzeba tylko uwierzyć w swoje możliwości!

Wojciech Morawski

Życzenia Wielkanocne