« powrót 17 października 2017

Bieguny leżą tam, gdzie je sobie sami wyznaczymy

Wspólnym czytaniem książki Marka Kamińskiego „Idź własną drogą” biblioteka szkolna rozpoczęła kolejny rok głośnego czytania pod hasłem „Kolberg czyta”.

Marek Kamiński – podróżnik, polarnik, pierwszy i jedyny człowiek na świecie, który zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku. Uczestniczył w wyprawach na Antarktydę, Grenlandię, dwa razy przepłynął jachtem Ocean Atlantycki, przeszedł Pustynię Gibsona. W 2004 r. dotarł na obydwa bieguny z niepełnosprawnym chłopcem Jaśkiem Melą. Wydarzeniem, które okazało się w życiu sławnego podróżnika przełomowe, była wyprawa szlakiem św. Jakuba - od Królewca do Santiago de Compostela. Piesza podróż, podczas której Kamiński pokonał ponad 4 tysiące km, była dla niego czymś w rodzaju metafizycznej iluminacji. "Człowiek idzie na koniec świata, by się dowiedzieć, że prawda, której szuka, jest bardzo blisko, a być może w nim".

10 października br. uczniowie klas: 1c, 1d oraz 1f uczestniczyli w wyjątkowej lekcji filozofii, psychologii, geografii oraz krajoznawstwa. W role lektorów wcielili się: Wiktoria Rataj, Zuzanna Kasperska, Aleksandra Stachowiak, Weronika Rozwalka, Jakub Kaczmarek, Mateusz Bossy z kl. 1c, Sylwia Zygmanowska, Natalia Kotecka, Aleksandra Kaźmierczak, Klaudia Kaźmierczak, Julia Stężycka, Sandra Nowak, Jowita Wojciechowska, Anna Dakowska, Miłosz Kiciński z kl. 1d, Natalia Walkowiak, Magdalena Dworczak, Antonina Opas, Agata Cieślik, Angelika Hamulska, Adam Stryjakowski z kl. 1f.

Marek Kamiński w książce „Idź własną drogą” namawia nas do podążania za własnymi marzeniami i przekonuje jednocześnie, że najważniejszą podróżą życiową jest droga do odkrywania samego siebie.

„Zobaczyłem, że nie warto w życiu szukać łatwych dróg, bo nigdzie nas one nie zaprowadzą.  A życie jest zbyt krótkie, żeby uczyć się na błędach”

Zachęcamy wszystkich do przeczytania tej inspirującej lektury.

« powrót Drukuj

Czytaj również:

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga
Aleja Kościuszki 3, 64-000 Kościan
telefon i faks: +48 65 512 04 04
realizacja:Studio Fabryka