POCHWAŁA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI, CZYLI DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W „KOLBERGU”

Dodano 14 października 2016
POCHWAŁA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI, CZYLI DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W „KOLBERGU”

„Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi” – cytatem z Platona pani dyrektor Małgorzata Andersz rozpoczęła piątkową uroczystość w auli. „Bez słońca nie ma życia, bez wiedzy życie jest szare i ponure”, dodała. Jak ważna jest wiedza wiedzieli już w 1773 roku nasi przodkowie, powołując Komisję Edukacji Narodowej, która stworzyła od podstaw system szkół średnich w duchu umiarkowanego oświecenia. Czy wiedzieliście, że do tego czasu nie istniała nawet polska terminologia naukowa np. w fizyce, logice czy gramatyce? A wydany w 1804 roku podręcznik Jędrzeja Śniadeckiego „Teorya jestestw organicznych” był używany w szkołach przez ponad 100 lat! Nie tylko w Polsce dostrzegano wagę edukacji na wysokim poziomie.

Wspomniany przez panią Dyrektor amerykański prezydent Abraham Lincoln w połowie XIX wieku powiedział: „Jakie mamy dziś szkoły, taką będziemy mieć elitę w przyszłości”. „Kolberg” właśnie tak rozumie swoją misję, a dowodem na to, że robi to z powodzeniem są nie tylko świetne wyniki maturalne i sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych i konkursach, ale także uzyskanie tytułu „Wiarygodna szkoła” i zaproszenie na uroczystość przyznania wyróżnienia „Wielkopolska szkoła roku”. Nie byłoby sukcesów, gdyby nie wysiłek nauczycieli, którym Pani Dyrektor serdecznie podziękowała, życząc jednocześnie: „Niech praca na rzecz uczniów będzie dla Państwa przyjemnością”. Wielu nauczycieli otrzymało nagrody przyznane przez Burmistrza Miasta Kościana i Dyrektora szkoły. Wszyscy otrzymali urocze paczuszki ze słodyczami, przygotowane przez samorząd uczniowski. Dziękujemy!

Pracownicy szkoły usłyszeli też ciepłe życzenia i podziękowania za codzienny trud od obecnych na uroczystości gości – przewodniczącego rady Miejskiej Kościana pana Piotra Ruszkiewicza oraz przewodniczącego Rady Rodziców pana Marka Wyrzykiewicza. Oczywiście, Agnieszka Siejek i Mikołaj Gozdek, jako reprezentanci braci uczniowskiej,  również dziękowali swoim nauczycielom.

Na koniec przenieśliśmy się do (jak to ujęli Agnieszka i Mikołaj) „krainy łagodności”. Trzeba przyznać, że nigdy przedtem w takiej krainie nie byliśmy. Tomasz Kiljańczyk (fortepian), Irmina Stasiak (flet), Jakub Janowicz (fortepian), Weronika Rataj (gitara – kto by pomyślał, że na tym instrumencie można grać Bacha!), Wiktoria Wawer (fortepian), Zofia Potok (skrzypce) i Kinga Puzyrewicz (flet) dzięki swojej wirtuozerii przenieśli nas rzeczywiście w taki wymiar estetyczny, w jakim jeszcze nie byliśmy. Keller, Bach, Chopin, Wieniawski, muzyka filmowa – taki ambitny repertuar wybrali ci młodzi artyści i  wykonali go wspaniale. Chyba za mało jest w języku polskim przymiotników, wyrażających zachwyt. Naprawdę wszyscy wykazali się nieprzeciętnymi umiejętnościami. Jeszcze raz z całego serca dziękujemy za ten zaskakujący prezent!

 

Urszula Iwaszczuk

Zdjęcia: Kinga Nowacka, kl. 2a

Robert Padurek

Czytaj także

Śladami średniowiecza
17 kwietnia 2024
Śladami średniowiecza
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Stypendium Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego
16 kwietnia 2024
Stypendium Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego