Niezapomniana lekcja języka polskiego

Dodano 25 września 2016
Niezapomniana lekcja języka polskiego

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, czyli powtórka przed maturą

Słowa noblistki Wisławy Szymborskiej stanowiły motto zajęć, które miały miejsce w Bibliotece Pedagogicznej w Kościanie, dokąd udała się klasa 3G na niezapomnianą lekcję języka polskiego. Temat zajęć NASZA MAŁA OJCZYZNA JAKO ŹRÓDŁO TOPOSÓW I MOTYWÓW LITERACKICH zainspirował nas do powtórzenia i usystematyzowania wiadomości.

Po zapisaniu się do Biblioteki i wypożyczeniu przez niektórych z nas potrzebnych książek pracowaliśmy w grupach nad podanymi zagadnieniami.

Każda z grup miała do opracowania inny motyw.  Na jakość wykonanego zadania  wpływało miejsce, w którym się znajdowaliśmy – park  Sanatorium, przykład pięknego, romantycznego i naturalnego ogrodu. Przebywaliśmy wraz  z bohaterami w uroczej altanie, będącej dla nich źródłem radości bądź cierpienia, spacerowaliśmy ze Stanisławem Wokulskim, podziwiając piękno natury, przypomnieliśmy sobie biblijne i antyczne archetypy ogrodów, szukaliśmy w sanatoryjnym parku cech angielskiego i francuskiego ogrodu. Omówiliśmy walory  Soplicowa jako małej ojczyzny jego mieszkańców. Motyw drzewa odnaleźliśmy m. in. we fragmencie opisu lasów litewskich.

Jako impresjoniści uchwyciliśmy ulotność chwili, zmienność oświetlenia liści poprzez promienie słoneczne.

Zakładamy, że dla każdego z nas była to ciekawa przygoda, a zarazem zachęcamy do organizacji podobnych projektów.  Jest to nie tylko "oderwanie się od ławek szkolnych", ale również nauka w nieco inny, raczej przyjemniejszy sposób.

Monika Harendarz,  Monika Małyszek,  kl. III G

Życzenia Wielkanocne