MAXIM – OTWARTA FIRMA

Dodano 22 listopada 2017
MAXIM – OTWARTA FIRMA

W piątek 17 listopada nasza szkoła uczestniczyła w projekcie „Otwarta Firma – Biznes Przy Tablicy ”. Do naszego liceum zaproszony został Pan Arkadiusz Ratajczak, Prezes firmy Maxim. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych, Pani dyrektor Małgorzata Andersz oraz nauczyciele uczący podstaw przedsiębiorczości Pani  prof. Dorota Motała i prof.  Piotr Maluśki. Licealiści Martyna Pawlak oraz Stanisław Zielonka wprowadzili i zapoznali wszystkich z tematem spotkania, który brzmiał „Blaski i cienie prowadzenia firmy”. Obsługą techniczną zajął się uczeń klasy pierwszej Łukasz Serdecki, a fotografią Łukasz Tomczak. Rozpoczęto pierwszą rundę pytań. Pan Ratajczak został zapytany m.in o to, jakie działania marketingowe należy podejmować i co trzeba robić, aby firma cały czas przynosiła zysk. Kluczem, aby zaistnieć na rynku jest posiadanie „Biznesplanu” i dużo cierpliwości, sukces nie przychodzi bowiem od razu. Nasz gość podkreślał także, że czynnik ludzki staje się coraz ważniejszy, gdyż aby zrozumieć klienta, trzeba go najpierw dobrze poznać. Pan prezes porównał prowadzenie firmy do drzewa – „Jest to proces, którego nie da się oszukać”. Firma musi mieć korzenie i rozwijać się stopniowo, nie można tego ominąć, w przeciwnym razie będzie ona źle funkcjonowała lub upadnie. Zyski nie pojawiają się od razu, „pieniądze są wynikiem, a nie celem” , a inwestowanie trwa i się nie kończy. Pan Ratajczak został zapytany również o to, gdzie szukać klientów. Jednym ze sposobów są targi reklamujące produkty, trzeba też robić wszystko, aby towary były wysokiej jakości i w odpowiedniej cenie, a klienci na pewno skorzystają wówczas z oferty naszego przedsiębiorstwa. W drugiej rundzie pytań uczniowie zapytali m.in, od czego zależy sukces firmy. Pierwszoklasiści usłyszeli, że na powodzenie w dużej mierze mają wpływ dobrzy i zaufani pracownicy. Jeśli pozwoli im się na przedstawienie własnych pomysłów, wszystko funkcjonuje o wiele lepiej. Pasja i zaangażowanie również są kluczowe. Firma powinna realizować założenia biznesu odpowiedzialnego społecznie.

Cieszymy się, że firma MAXIM przyjęła nasze zaproszenie oraz że Pan Prezes zaproponował ponowne odwiedziny w naszym liceum, tym razem chciałby się spotkać z uczniami klas trzecich.

Jagoda Matuszczak kl. 1A

Mikołaj Maciejewski kl. 1A