KTO CZYTA, ŻYJE WIELOKROTNIE

Dodano 07 września 2016
KTO CZYTA, ŻYJE WIELOKROTNIE

 „- Kto tam? Ktoś ty jest?

- Apostoł , Paweł z Tarsu.       

- Jam  przeklęty! Czego chcesz?

 A Apostoł odrzekł :

- Chcę cię zbawić.

Chilo oparł się o drzewo.” – o tej i wielu innych scenach z adaptacji filmowej „Quo vadis” opowiadał odtwórca roli św. Pawła, aktor Zbigniew Waleryś podczas spotkania w sobotę,  3 września. W tym dniu Biblioteka Miejska im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie była jednym z ponad 2000 miejsc z całej Polski i zagranicy, gdzie odbyły się obchody Narodowego Czytania „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pierwsza edycja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W tym roku dzieło zostało wybrane podczas internetowego głosowania spośród 5 propozycji: „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

„Quo vadis: Powieść z czasów Nerona” to powieść historyczna wydana w latach 1895-1896, początkowo publikowana w prasie, później w formie druku zwartego. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na wiele języków.

 Inauguracją tegorocznego czytania w Kościanie zajął się poseł Adam Szłapka.  Największe zainteresowanie publiczności wzbudził  znany m. in. z filmu „Papusza” aktor Zbigniew Waleryś - św. Paweł z Tarsu w ekranizacji „Quo vadis”  Jerzego Kawalerowicza. Po interpretacji wybranych przez siebie fragmentów dzieła Sienkiewicza, którą  byliśmy oczarowani, pan Zbigniew opowiedział nam ciekawostki ze swojego życia, ale przede wszystkim  skupił się na ukazaniu jak wyglądała praca na planie filmu Kawalerowicza. Przybliżył postaci wybitnych aktorów, którzy wcielili się w role bohaterów Sienkiewicza – Marka Winicjusza, czyli Pawła Deląga, arbitra elegantiarum (Petroniusza) - Bogusława Lindy, a także Franciszka Pieczki – św. Piotra. Szczególne wrażenie na zebranych wywarła opowieść o pełnej dramatyzmu scenie, którą bez dubli odegrał Jerzy Trela – Chilon Chilonides wraz z bohaterem sobotniego wydarzenia kulturalnego.  

 W trakcie Narodowego Czytania odbyły się różne konkursy. W jednym z nich wziął udział uczeń naszej szkoły, Hubert Józefowski z klasy 3G: „W dniu Narodowego Czytania „Quo vadis” zdecydowałem się wziąć udział w konkursie o Henryku Sienkiewiczu i jego twórczości. Po niedługim czasie dowiedziałem się, iż znalazłem się w gronie czterech zwycięzców (nie było podziału na miejsca). Zdobyłem takie nagrody jak: audiobook „Quo vadis", pamięć przenośną USB oraz zakładkę do książek. Uważam, że wzięcie udziału w konkursie było ciekawym doświadczeniem.”

Tych, którym nie udało się przybyć na spotkanie, zachęcamy do indywidualnej lektury wspaniałego dzieła naszego noblisty, szczególnie z tego względu, iż rok 2016 jest Rokiem Henryka Sienkiewicza.

                                                            Monika Małyszek, Paulina Sieracka, kl. 3g

Czytaj także

Życzenia Wielkanocne
26 marca 2024
Życzenia Wielkanocne
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
01 czerwca 2017
I Turniej o E-sportowy Puchar Ligi Kolberga
Dzień wody w Kolbergu
25 marca 2024
Dzień wody w Kolbergu