Izrael 2016 - dzień 8 (8 listopada)

Dodano 09 listopada 2016
Izrael 2016 - dzień 8 (8 listopada)

Opowiem więc krótko: miejsce jest naprawdę magiczne. Zwiedzanie Starego Miasta, które obejmuje powierzchnię 1 km2, rozpoczęliśmy od wejścia przez bramę Jaffa Gate, przeszliśmy do kościoła, gdzie pochowana została Maryja, w pomieszczeniu, gdzie miała miejsce ostatnia wieczerza podziwialiśmy mozaikę, przedstawiającą to wydarzenie. Co ciekawe, w tym chrześcijańskim miejscu znajdują się islamskie symbole, a poniżej grób króla Dawida – oto trzy wielkie religie zgodnie egzystują w jednym budynku.

Kiedy po wojnie w 1967 roku Izrael postanowił odbudować zniszczone przez bombardowania jordańskie Stare Miasto pod gruzami odkryto autentyczne ulice z czasów Chrystusa, po których my dzisiaj chodziliśmy. Nadal trwają prace rekonstrukcyjne, aby w pełni odtworzyć atmosferę tamtych czasów. Właśnie tą uliczką zwaną Cardo przeszliśmy do Ściany Płaczu, ale procedury przy wejściu są podobne do tych na lotnisku. Większość uczestników wymiany włożyła w fugi muru prośby do Boga – taki zwyczaj. Chociaż od roku trwają próby wprowadzenia przy ścianie „koedukacji”, nadal obowiązuje zasada, że „panie na prawo, a panowie na lewo” i do tego oddzieleni płotem. Zaskoczyła nas natomiast atmosfera panująca w tym miejscu, np. grupa uczniów ze szkoły podstawowej bawiła się na swego rodzaju festynie, inna grupa młodzieży śpiewała radośnie, powiewając flagami Izraela. Zwiedzanie miejsc kultu różnych religii zakończyliśmy przy ostatniej stacji Drogi Krzyżowej, gdzie znajduje się Bazylika Grobu Świętego. Weszliśmy też na Golgotę. Wszędzie napotykaliśmy tłumy zwiedzających (także polskie grupy). Aby opuścić Stare Miasto trzeba przejść przez arabski bazar, oferujący mnóstwo pamiątek w cenach do uzgodnienia, co sprawdziliśmy.

W drodze powrotnej przejeżdżaliśmy obok izraelskiego parlamentu Knesetu i Sądu Najwyższego, widzieliśmy, z jakim rozmachem rozbudowywane  jest to milionowe miasto i jego infrastruktura (nowe bloki mieszkalne, hotele,  wiadukty, drogi, linie kolejowe). Jerozolima to miejsce niepowtarzalne, gdzie łączą się tradycje religijne i nowoczesność.

Urszula Iwaszczuk

 

Czytaj także

GOŚCIE Z IZRAELA KOLEJNY RAZ W „KOLBERGU”
06 września 2023
GOŚCIE Z IZRAELA KOLEJNY RAZ W „KOLBERGU”
02 listopada 2022
Izrael 2022 - dzień 9
02 listopada 2022
Izrael 2022 - dzień 8