I Kościański Turniej Debat Oksfordzkich

Dodano 07 października 2016
I Kościański Turniej Debat Oksfordzkich

Sztuka debatowania z roku na rok cieszy się w naszej szkole coraz większą popularnością. Uczniowie wraz z opiekunami starają się nieprzerwanie zdobywać nowe umiejętności  oraz poszerzać  horyzonty w tej dziedzinie. Drużyny uczestniczą w licznych zawodach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. W tym roku po raz drugi we współpracy ze Stowarzyszeniem Oświatowym im. Dezyderego Chłapowskiego udało się zrealizować pomysł zorganizowania  „słownych potyczek”  w naszej szkole.

Dnia 30.09 odbył się Kościański Turniej Debat Oksfordzkich. Wzięły w nim udział dwie drużyny z naszego liceum oraz dwa składy z I LO  w Lesznie. W celu wyłonienia teamów, które miały zmierzyć się ze sobą w finale, odbyły się dwie debaty nad następującymi tezami  „Studia za granicą to dobry wybór dla młodych ludzi w Polsce” oraz „Od przybytku głowa nie boli”. Aby nie dopuścić do bratobójczej walki już w początkowych etapach turnieju składy losowane były w taki sposób, aby jeden team z Kościana rywalizował z drugim z Leszna. Oceną zmagań zajęło się 3-osobowe jury pod przewodnictwem Tomasza Piotrowskiego, który przez kilka lat związany był debatami oksfordzkimi.

Jednej z kościańskich drużyn nie udało się zakwalifikować do finału turnieju i musiała zmierzyć się z tematem likwidacji gimnazjów w debacie o 3 miejsce. O najwyższe miejsce na podium walkę stoczył za to zespół nr 2 z kościańskiego Kolberga. Teza finałowa brzmiała „Decentralizacja i poszerzenie uprawnień władz samorządowych to dobry kierunek zmian”.  Zmagania zakończyły się końcowymi sukcesami obu naszych drużyn, klasyfikując je na pierwszym i trzecim miejscu. W skład zwycięskiej drużyny wchodzą uczennice klas 2F i 3G- Klaudia Glapiak,  Aleksandra Nowacka, Wiktoria Borowska oraz Daria Krawczyk. Natomiast w  skład 3 drużyny turnieju weszli: Alicja Przybylska, Wojciech Grupiński, Fryderyk Małecki i Wiktoria Licha, warto ponadto  wspomnieć, że nagrodę indywidualną dla najlepszego mówcy otrzymał Fryderyk Małecki z klasy 3C. Trud każdego uczestnika został nagrodzony upominkiem ufundowanym przez Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego.

Turniej w takiej formie czyli z drużynami leszczyńskimi odbył się w naszej szkole po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Mamy nadzieję, że w następnych latach dalej będziemy mogli oglądać owoce współpracy stowarzyszenia oraz szkolnego klubu debat oksfordzkich, który nie mógłby funkcjonować tak prężnie,  gdyby nie zaangażowanie opiekunów- prof. Janusza Grupińskiego oraz prof. Joanny Głowackiej-Wieczorek. Serdecznie zapraszamy wszystkich, uważających, że przygoda z debatami oksfordzkimi to wyzwanie, którego chcieliby się podjąć. Wierzymy, że tegoroczna inicjatywa przerodzi się w wieloletnią tradycję.

Wiktoria Licha kl. 3f

Zdjęcia: Kinga Nowacka, klasa 2a, Filip Malikowski, klasa 3a