Co tam Panie w debatach...mówcy trzymają się krzepko

Dodano 11 października 2017
Co tam Panie w debatach...mówcy trzymają się krzepko

Swego rodzaju parafrazą słow bohaterów "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego chciałbym zacząć małe podsumowanie tego, co zdarzyło się w debatanckim środowisku naszego Liceum od początku roku szkolnego. Po - no cóż - dość "szorstkim" początku w postaci debaty pokazowej dla uczniów klas pierwszych, która pokazała w jak wakacyjnej formie są jeszcze członkowie Szkolnego Klubu Debat wzięliśmy się ostro do pracy i kolejna debata sparringowa, która nawiasem mówiąc wyłoniła reprezentację szkoły na zapowiadany jeszcze przezd wakacjami turniej w Koninie, stała na znacznie wyższym poziomie.

Tak więc 7 października wczesnym rankiem drużyna w składzie: Aleksandra Ruszkowska II B, Szymon Przywecki II E, Maria Marciniak II F i Wiktoria Glinkowska II D ruszyła do II Liceum w Koninie, które było gospodarzem i współorganizatorem turnieju. Oprócz nas w erystycznych i retorycznych zmaganiach wzięli udział uczniowie z: Liceum w Kole, I Liceum w Ostrzeszowie, I i III Liceum w Poznaniu i aż 3 drużyny z II Liceum w Koninie.

W wyniku losowania znaleźliśmy się w grupie A wraz z I drużyną z Konina, młodzieżą z Koła i reprezentacją III Liceum z Poznania. Pierwszą debatę, w ktorej broniliśmy tezy: "Spory światopoglądowe są ważniejsze niż te określające miejsce państwa w gospodarce" nieznacznie przegraliśmy stosunkiem punktów 13 : 15, ale nie podłamało to drużyny, tylko wywołało w niej "sportową złość" i motywację do jeszcze większego wysiłku. Efektem było zwycięstwo 20 : 8 nad I drużyną  z Konina w debacie, w której tym razem broniliśmy tezy: "Polska konstytucja powinna przewidywać instytucję veta ludowego" oraz sukces 19 : 10 w zmaganiach z reprentacją Koła, gdzie ponownie wylosowaliśmy stronę propozycji w tezie: "Konflikty na Bliskim Wschodzie są większym zagrożeniem dla Europy niż konflikt na Ukrainie". Mają jedną debatę przegraną, nie byliśmy pewni, kto ostatecznie wygrał naszą grupę, ale po ogloszeniu wyników I rundy okazało się, ze to właśnie my!

W finale zmierzyliśmy się z drużyną z Ostrzeszowa, debatując nad tezą: "Niewykonanie testamentów Brunona Schulza i Jana Pawła II należy uznać za w pełni usprawiedliwione", losując - po raz czwarty tego dnia – stronę propozycji. Tym razem musieliśmy uznać wyższość mówców z Ostrzeszowa i debatę przegraliśmy 40 : 65 (finał oceniało więcej sędziów). Ostatecznie więc w I Turnieju Debat Oksfordzkich zajęliśmy II miejsce i niezwykle szcześliwi późnym wieczorem wróciliśmy do Kościana.

Warto podkreślić, że II miejsce poczytujemy sobie za wielki sukces, tym bardziej, że odniosła go drużyna, kórej skład formował się do początku października (turniej – przypomnę – odbył się 7 października). Przed nami nowe wyzwania – 12 listopada odbędzie się II edycja Wielkopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich w Poznaniu. Jeszcze w tym tygodniu chcemy rozpocząc szkolenie młodzieży z klas pierwszych.

Jednak najważniejsze, że z naszymi  turniejowymi przeciwnikami rozstaliśmy się z uśmiechem na twarzy, życząc sobie udanych rewanżow i do rychłego zobaczenia. W Debatach Oksfordzkich mówimy bowiem o "propozycji" i "opozycji", ale nigdy nie o wrogu.

Dryżynie jeszcze raz serdecznie gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do udanego występu; w szczegolności Jędrzejowi Markiewiczowi z Fundacji Edukacyjnej G5 oraz Aleksandrze Nowackiej z klasy III F

Opiekun Szkolnego Klubu Debat

Janusz Grupiński